Wspólny katolicko-anglikański dokument o Matce Bożej będzie omawiany na rozpoczynających się 7 lutego obradach Synodu Generalnego Kościoła Anglii. Uczestniczą w nim anglikańscy duchowni i świeccy.
Dokument zatytułowany „Maryja: Łaska i nadzieja w Chrystusie” jest owocem drugiej fazy dialogu Międzynarodowej Komisji Anglikańsko-Rzymskokatolickiej (ARCIC II). Został przedstawiony w 2004 r., na ostatnim posiedzeniu tej fazy rozmów. Był to pierwszy dwustronny dialog międzynarodowy, zajmujący się tematyką maryjną. Ekumeniczny dokument podejmuje również sprawę dogmatów o Niepokalanym Poczęciu i Wniebowzięciu Matki Bożej, ogłoszonych przez papieży w XIX i XX wieku. Nie dokonuje jednak uzgodnienia stanowisk obu stron dialogu co do tej problematyki, stwierdzając, że pozostają one odmienne. Synod Generalny Kościoła Anglii zajmie się tym tekstem 9 lutego. Uczestnicy głosować będą nad wnioskiem, by prowadzić dalsze ekumeniczne studia nad problemami podjętymi w dokumencie, w tym również nad tym, jakie znaczenie i autorytet mają katolickie dogmaty maryjne dla anglikanów.
Natomiast za trzy miesiące rozpocznie się już trzecia z kolei faza dialogu katolicko-anglikańskiego. Międzynarodowa Komisja Anglikańsko-Rzymskokatolicka (ARCIC III) zbierze się od 17 do 27 maja w ekumenicznej wspólnocie monastycznej w Bose na północy Włoch. Obrady dotyczyć będą Kościoła lokalnego i powszechnego oraz rozeznawania w kościelnej komunii właściwego nauczania etycznego.
Minister obrony zatwierdził pobór do wojska 7 tys. ortodoksyjnych żydów.
Zmiany w przepisach ruchu drogowego skuteczniej zwalczą piratów.
Europoseł zauważył, że znalazł się w sytuacji "dziwacznej". Bo...
Zamierzam nadal służyć Polsce na tym stanowisku - podkreślił.
To jedno z sześciu świąt nakazanych w Kościele w Polsce, które wypadają poza niedzielami.