Podczas tegorocznej Wigilii, podobnie jak w ubiegłych latach, ubodzy, bezdomni, samotni będą mogli ogrzać się ciepłem płynącym od ludzi dobrej woli. Caritas przygotuje dla nich stoły z poczęstunkiem i paczki żywnościowe. Tym razem w Wigilię Caritas zaangażowało się 108 miast w całej Polsce.
Wraz z partnerami organizacja przekaże też świąteczne upominki dzieciom z rodzin potrzebujących wsparcia. Idea akcji od lat pozostaje niezmienna – chodzi o to, aby nikt czuł się samotny i zapomniany.
Święta Bożego Narodzenia to czas, w którym powinniśmy szczególnie pamiętać o ubogich, opuszczonych, wykluczonych i poranionych przez życie, bo wtedy najbardziej potrzebują oni wsparcia i życzliwego serca. Dla nich właśnie już po raz piąty zostanie zorganizowana ogólnopolska Wigilia Caritas.
– Spotkanie przy wigilijnym stole, towarzyszące powitaniu przychodzącego na świat Zbawiciela, to dla każdego wyczekiwana chwila. Część z nas wyczekuje jej jednak z niepokojem: jak będzie wyglądał ten stół, co się na nim znajdzie, czy będzie z kim spędzić ten wieczór? Caritas stara się ten niepokój rozwiać, docierając do tych, którzy nie mają ani środków, żeby zorganizować uroczystą wieczerzę, ani bliskich, by ich na nią zaprosić – przypomina ks. dr Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.
Tym razem w Wigilię Caritas zaangażowało się 108 miast w całej Polsce. W 44 miastach 12 tys. potrzebujących zasiądzie do wspólnej wieczerzy lub dostanie gorący posiłek na wynos, a w 64 miastach kolejnych 18 tys. osób otrzyma paczki z żywnością, z której będzie można samodzielnie przygotować sobie wigilijną kolację. Przy tak ogromnym przedsięwzięciu potrzeba wielu rąk do pracy, dlatego w pakowaniu i rozdawaniu paczek weźmie udział ok. 2 tys. wolontariuszy z 34 diecezji. W sumie tą szczególną i tak ważną w tym czasie pomocą zostanie objętych 30 tys. osób, dla których zostanie przygotowanych 65 ton żywności.
– W tym roku zasiądziemy znów do wspólnego stołu, chociaż w wielu miejscach, z uwagi na okres pandemii, akcja będzie jeszcze miała formę rozdawania paczek – podkreśla Bartosz Kulisz, koordynator programów pomocy żywnościowej w Caritas Polska. – Przesłanie akcji pozostaje bez zmian, chodzi nie tylko o przekazanie potrzebującym konkretnej pomocy w postaci paczki, ale także o to, aby obdarowani poczuli, że są otoczeni troską i że nie zapominamy o nich – dodaje.
Produkty, które posłużą do przygotowania świątecznych poczęstunków i paczek na Wigilię Caritas, pochodzą m.in. ze zbiórki żywności „Tak. Pomagam!” prowadzonej w dniach 3–4 grudnia przez wolontariuszy Caritas w sklepach w całej Polsce, podczas której zebrano blisko 208 tys. kg żywności. Jak przyznaje Krzysztof Uchnast, drużynowy 80. Warszawskiej Drużyny Wędrowników ZHR, która wzięła udział w akcji, okres przedświąteczny obfituje w inicjatywy pomocowe, w pomaganie warto jednak angażować się przez cały rok.
– Czas poświęcony na pomaganie innym nie jest czasem straconym, daje wiele satysfakcji – zapewnia warszawski harcerz.
Idea Wigilii Caritas pochodzi z Poznania, gdzie od kilkunastu lat ubodzy gromadzą się w Wigilię na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Akcję od początku wspiera właściciel marki Selgros Cash & Carry.
– Z Caritas współpracujemy od niemal dwóch dekad, a samej Wigilii partnerujemy od 9 lat. Cieszy nas, że kolejny rok z rzędu możemy pomóc w organizacji wydarzenia, jakim jest Wigilia Caritas. Na co dzień dostarczamy produkty żywnościowe do restauracji, hoteli i punktów zbiorowego żywienia i zaopatrujemy wielu detalistów, dlatego nie pozostajemy obojętni na osoby samotne i potrzebujące wsparcia. Jak co roku przekazujemy produkty potrzebne do przygotowania dań wigilijnych. Pamiętamy o tym, co najważniejsze w naszej świątecznej tradycji: życzliwości, otwartości i serdeczności – mówi Cezary Furmanowicz, dyrektor marketingu Selgros Cash & Carry.
W przedświąteczną pomoc włączają się także inni partnerzy Caritas. Ponad 500 paczek przekazali podopiecznym Caritas pracownicy spółek skarbu państwa w ramach świątecznej akcji „Zostań świętym Mikołajem – podaruj prezent”. Na listy do Mikołaja odpowiedzieli pracownicy firm GAZ-SYSTEM SA, PERN SA, Alior Bank SA oraz PGNiG Gazoprojekt S.A, PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa S.A. Zakupione przez nich prezenty trafią do dzieci z rodzin korzystających ze wsparcia Caritas Diecezji Rzeszowskiej, Caritas Archidiecezji Białostockiej i Caritas Archidiecezji Przemyskiej oraz Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Archidiecezji Warszawskiej i ośrodka dla uchodźców w Lininie.
Blisko 60 paczek trafiło także do ośrodka wychowawczego i szkoły specjalnej w Mocarzewie – wspieranych przez Caritas Polska placówek, które prowadzą siostry zmartwychwstanki. Caritas Polska pomoże też w budowie domu dla dorosłych podopiecznych sióstr z Mocarzewa, przekazując kwotę ponad 160 tys. zł.
– Akcja świąteczna z Caritas wpisała się w tradycję naszej spółki – powiedział Artur Zawartko, wiceprezes GAZ-SYSTEM. – Cieszę się, że możemy w niej uczestniczyć, spełniając pragnienia dzieci. Każdego z nas porusza ich los i chociaż w ciągu roku angażujemy się w różne inicjatywy społeczne i charytatywne, to z okazji świąt w sposób szczególny chcemy dzielić się radością i spełniać marzenia najmłodszych.
Udział w świątecznej akcji angażuje nie tylko pracowników, ale bardzo często także ich rodziny, uczy dzielenia się i dostrzegania potrzeb drugiego człowieka.
– Wszyscy mamy w sobie potrzebę pomocy potrzebującym, zwłaszcza jeśli o taką pomoc proszą dzieci. Nie sposób wobec tych próśb przejść obojętnie, dlatego tak liczne grono zostało świętym Mikołajem, odpowiadając na nadesłane listy. To nasza powinność – tak to traktujemy. Zwłaszcza obecnie, w czasie pandemii solidarność ludzka nabiera szczególnego znaczenia, staje się bezcenną wartością – zaznacza Igor Wasilewski, prezes zarządu PERN SA.
– Wszystkim, którzy decydują się, aby wraz z nami pomagać, serdecznie dziękuję. Ta pomoc to najlepsze świadectwo, mówiące o tym, że spotkanie Nowonarodzonego prowadzi do dzielenia się dobrem i widzenia Boga w ubogich, samotnych i wykluczonych. Życzę każdemu z całego serca, aby spotkanie z Nim było przemieniające i obfitujące w pełnię łask – mówi ks. dr Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.
***
Caritas to największa organizacja dobroczynna w Polsce. Pomaga setkom tysięcy potrzebujących w kraju i za granicą. Struktura Caritas w Polsce składa się z Caritas Polska, która pełni funkcję koordynatora projektów ogólnopolskich i zagranicznych oraz z 44 Caritas diecezjalnych, które niosą bezpośrednią pomoc potrzebującym. Organizacja jest częścią sieci Caritas Internationalis i Caritas Europa.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.