Z głębi naszych polskich serc składamy podziękowania od naszego pokolenia, które dzięki odwadze Powstańców, może żyć w polskiej Wielkopolsce - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak w spocie opublikowanym z okazji rocznicy Powstania Wielkopolskiego.
W 103. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego w opublikowanym filmiku szef MON Mariusz Błaszczak oddał hołd Bohaterom Wielkopolskim i przypomniał, jak doszło do niepodległościowego zrywu, który ogarnął całą Wielkopolskę i zakończył zwycięstwem Polaków.
Zwrócił uwagę, że w tym roku po raz pierwszy obchodzone jest nowe święto państwowe - Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Jak przypomniał MON w komunikacie, 23 listopada 2021 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.
Błaszczak w filmiku mówił, jak doszło do wybuchu powstania. Że w obrębie odrodzonej 11 listopada 1918 roku ojczyzny nie było Wielkopolski, a na pozór mogło się wydawać, że powstańczy zryw nie ma szans powodzenia, bo Wielkopolska była poddana intensywnej germanizacji, a takiego stanu rzecz pilnowały liczne oddziały wojskowe.
"Ale przecież lata pracy wielu wybitnych Wielkopolan, wyjątkowa solidarność i poczucie narodowej tożsamości pozwoliły na trwanie polskości i stworzenie solidnego fundamentu pod przyszłe Powstanie" - powiedział.
Przypomniał, że wybuch powstania 27 grudnia spowodowało przybycie do Poznania Ignacego Paderewskiego, w połączeniu z prowokacyjnym zachowaniem wielu Niemców.
"Zacięte walki trwały aż do rozejmu w Trewirze z 16 lutego 1919 roku. O losach wyzwolonej Wielkopolski finalnie zdecydowano w podpisanym 28 czerwca Traktacie Wersalskim, który przyznał Polsce większość dawnej pruskiej części Wielkopolski" - mówił Błaszczak
Wymienił przywódców Powstania: Stanisław Taczak, Stanisław Paluch i gen. Dowbór-Muśnicki. "Ale bohaterami tego wyjątkowego zrywu byli przede wszystkim mieszkańcy miast, miasteczek i wsi Wielkopolski, którzy zgodnie sięgnęli po broń, aby wywalczyć wolną Polskę" - podkreślał.
"Bez ich spontanicznej decyzji, poświęcenia i heroizmu Wielkopolska byłaby jeszcze jedną niemiecką prowincją. Z głębi naszych polskich serc składamy podziękowania od naszego pokolenia, które dzięki odwadze powstańców, może żyć w polskiej Wielkopolsce. Tegoroczne podziękowania są wyjątkowe, po raz pierwszy bowiem obchodzimy nowe święto państwowe - Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Cześć Pamięci Wielkopolskim Bohaterom" - powiedział szef MON.
27 grudnia po raz pierwszy obchodzimy nowe święto państwowe - Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Święto to, mające upamiętniać zwycięski zryw Polaków przeciwko Niemcom z lat 1918-1919, przypada w rocznicę wybuchu insurekcji.
Ustawa, która była inicjatywą ustawodawczą prezydenta, stanowiła odpowiedź na głosy przedstawicieli społeczności, działaczy patriotycznych oraz władz samorządowych z Wielkopolski. Z pomysłem ustanowienia święta państwowego wyszły wspólnie: Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, Fundacja Zakłady Kórnickie, Muzeum Narodowe w Poznaniu, poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 oraz Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski.
Sejm przyjął ustawę ustanawiającą nowe święto państwowe 1 października, a 28 października jednogłośnie poparł ją Senat. Natomiast 23 listopada w historycznym miejscu, czyli w dawnym poznańskim Hotelu Bazar, w którym tuż przed wybuchem Powstania Wielkopolskiego zamieszkał, przybywszy wtedy do Poznania, Ignacy Jan Paderewski, prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę.
Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. Bezpośrednią jego przyczyną była wizyta w tym mieście wybitnego pianisty, męża stanu Ignacego Jana Paderewskiego. Jego przyjazd 26 grudnia był okazją do zorganizowania manifestacji patriotycznej. Następnego dnia Polacy gromadzili się pod budynkiem Hotelu Bazar. Niemcy zorganizowali kontrpochód, a jego uczestnicy zniszczyli po drodze siedzibę Komisariatu Naczelnej Rady Ludowej - legalnej polskiej władzy państwowej, uznanej przez Polski Sejm Dzielnicowy.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.