Papież Franciszek skierował przesłanie do uczestników Europejskiego Spotkania Młodych, które z powodu obostrzeń pandemicznych odbywa się w formie online. Transmisje nadawane są z Taizé oraz kościołów Turynu.
W spotkaniu uczestniczy jedynie grupka młodzieży z tego miasta, ponieważ ograniczenia sanitarne nie pozwalają na tradycyjne goszczenie młodych w rodzinach i parafiach. Bracia z Taizé liczą, że w lipcu odbędzie się drugi etap spotkania i uda się, już w realu, zgromadzić w tym włoskim mieście rzesze młodych z całej Europy.
Do trudnej pandemicznej sytuacji nawiązał w swym przesłaniu do młodych Papież Franciszek. Podkreślił, że przeżywają oni wiele niepokojów i w czasach rosnącej polaryzacji stawiają sobie ważkie pytania o przyszłość, nie uciekając od odpowiedzi, tylko szukając ich wspólnie, także na modlitwie i słuchaniu Słowa Bożego, które może rzucić światło na najbardziej złożone ludzkie sytuacje. „Postanowiliście nie odwracać oczu od ludzkiego cierpienia i pilnych potrzeb chwili, ale patrzeć na nie z ufnością, że macie udział w rozwiązaniach” – pisze Ojciec Święty. Podkreśla, że prawdą jest, iż nie brakuje obecnie powodów do niepokoju, nie mniej jednak prawdą jest też to, że „Duch Boży nigdy nie przestaje działać i wzbudzać twórców braterstwa, solidarności i jedności”. Franciszek zachęca uczestniczących w spotkaniu młodych katolików, prawosławnych i protestantów, by byli pielgrzymami zaufania, gdziekolwiek Pan ich pośle. Wyraża też nadzieję, że w wakacje uda się im się już pojechać do Turynu i w radości przeżyć to wydarzenie braterstwa, jakim jest Pielgrzymka Zaufania przez Ziemię.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.