Ceremonię otwarcia zimowych igrzysk w Pekinie przygotuje Zhang Yimou, czyli ten sam reżyser, który odpowiadał za uroczystość rozpoczynającą letnie zmagania olimpijskie w stolicy Chin w 2008 r. 71-letni obecnie artysta zapowiada innowacje i niespodzianki.
Ceremonia odbędzie się 4 lutego na Stadionie Narodowym w Pekinie zwanym "Ptasim Gniazdem", czyli w tym samym miejscu co w 2008 r.
Z powodu pandemii oraz niższych temperatur weźmie w niej udział znacznie mniej artystów niż 14 lat temu - wówczas uczestniczyło 15 tysiecy osób, a teraz około 3000. Ceremonia ma potrwać około 100 minut.
"Rzeczy proste mają to do siebie, że wyglądają jak mistrzowskie pchnięcie w filmach o sztukach walki - proste +dźgnięcie+ ma największą moc rażenia. Z powodu pandemii świat potrzebuje nowej i silniejszej wizji, która przemówi do ludzi z całego globu i pozwoli im stawić czoła trudnościom oraz cieszyć się z przyszłości, która będzie lepsza" - powiedział Zhang Yimou.
Jednym z przewodnich tematów ma być nowy rok - Tygrysa, według księżycowego kalendarza chińskiego, który rozpocznie się 1 lutego, a zakończy 21 stycznia 2023.
Zapalenie olimpijskiego znicza ma zwrócić uwagę na ochronę środowiska, m.in. na działania zmniejszające emisję dwutlenku węgla.
Igrzyska XXIV Olimpiady odbędą się w dniach 4-20 lutego, natomiast paraolimpiadę zaplanowano od 4 do 13 marca. Te pierwsze toczyć się będą na 12 arenach (nie licząc Stadionu Narodowego, na którym odbędą się tylko ceremonie otwarcia i zamknięcia) w trzech strefach: w Pekinie oraz regionach Yanqing - konkurencje alpejskie oraz Zhangjiakou - klasyczne.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.