Najczęściej wyszukiwanym w internecie przez Polaków polskim kurortem zimowym jest w tym sezonie Zakopane. Wśród zagranicznych kierunków narciarskich największym zainteresowaniem cieszą się Włochy - wynika z analizy Google Polska.
Z najnowszej analizy trendów w wyszukiwarce przygotowanej przez Google Polska wynika, że wśród najczęściej wyszukiwanych miejsc do zimowego wypoczynku, oprócz Zakopanego czy Karpacza, pojawiły się też hasła Białka Tatrzańska, Krynica-Zdrój, Wisła czy Zieleniec. Zestawienie dziesięciu najpopularniejszych polskich miejscowości zimą zamykają Czarna Góra i Tylicz.
Wśród zagranicznych kierunków narciarskich największym zainteresowaniem cieszą się Włochy. "W tym sezonie 41 proc. internautów najczęściej szuka w wyszukiwarce Google ośrodków narciarskich we Włoszech. Trochę mniejszym, choć nadal bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się Austria - 29 proc. i Francja - 13 proc." - powiedział PAP Jacek Bisiński, Travel Consultant w Google Polska.
Z danych eSky.pl wynika, że w tym roku więcej Polaków zdecydowało się na dotarcie do kurortów narciarskich samolotem. Liczba rezerwacji do miast położonych w bliskiej odległości od najpopularniejszych kurortów w wyszukiwarce Google zwiększyła się o 32 proc. w porównaniu do ubiegłego roku. Na podróż lotniczą głównie decydowały się pary bez dzieci, które stanowiły 79 proc.
Google przeanalizował też hasła związane z feriami zimowymi, które zyskały lub straciły na popularności w tym sezonie. Przykładowo hasło "narty Gruzja" zyskało na popularności o 189 proc. w okresie od listopada 2021 do stycznia 2022 w porównaniu z analogicznym okresem w ubiegłym roku.
"Wzrost zainteresowania Gruzją jako kierunkiem narciarskim ma również swoje odzwierciedlenie w wyszukiwaniu lotów do tego kraju. W analizowanym okresie wyszukiwania biletów do tej destynacji wzrosły o 194 proc. rok do roku, a najpopularniejszym lotniskiem było Tbilisi" - wyjaśnił Antoni Andruszkiewicz, Industry Manager w Google Polska.
Innymi szybko rosnącymi na popularności hasłami są "narty Włochy" (wzrost o 72 proc.), "narty Francja" (wzrost o 57 proc.) oraz "narty Austria" (wzrost o 26 proc.). Mniejszym zainteresowaniem wśród Polaków cieszy się w tym sezonie Szwajcaria. Hasło "narty Szwajcaria" było wyszukiwane rzadziej o 75 proc. Podobny spadek odnotowały hasła "narty Słowacja" (spadek o 23 proc.), "narty Czechy" (spadek o 19 proc.) czy "narty Ukraina" (spadek o 9 proc.).
"Wyszukiwania zimowych destynacji w analizowanym okresie spadły o siedem procent w porównaniu z tym samym okresem przed pandemią z 2019 roku" - dodał Andruszkiewicz i podkreślił, że wyszukiwania zimowe są o około połowę mniejsze niż te letnie.
"Prezentowane dane dotyczą okresu od listopada do pierwszej połowy stycznia, zaś szczyt sezonu narciarskiego przypada na styczeń-luty i jest często skorelowany z feriami zimowymi. Ta proporcja ma jeszcze szansę, zapewne nieznacznie, zmienić się, chociaż zazwyczaj użytkownicy szukają miejsc na zimowy wyjazd z wyprzedzeniem w związku z zakupem biletów oraz rezerwacjami" - podsumował.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.