Watykański budżet na bieżący rok przedstawiono na zakończonym wczoraj dwudniowym posiedzeniu Rady Kardynałów do Spraw Organizacyjnych i Ekonomicznych Stolicy Świętej. Przewodniczył mu kardynał sekretarz stanu Tarcisio Bertone.
Na jego zaproszenie wystąpili też na spotkaniu w kwestiach należących do ich kompetencji dyrektor generalny Radia Watykańskiego ks. Federico Lombardi oraz dyrektor administracyjny naszej rozgłośni Alberto Gasbarri. Budżety Stolicy Apostolskiej i Gubernatoratu Państwa Watykańskiego są odrębne. Jak przypomniano w opublikowanym dziś komunikacie z posiedzenia, Gubernatorat ma administrację niezależną od wkładów pochodzących od Stolicy Świętej. Dba o potrzeby gospodarcze i zarządzanie terytorium Państwa Watykańskiego, dostarczając koniecznych struktur jako oparcia dla Stolicy Apostolskiej i jej działalności.
Widoczne są już wprawdzie wyraźne oznaki poprawy sytuacji ekonomicznej – czytamy dalej w komunikacie. Jednak „na całościowy obraz wyłaniający się ze wspomnianych preliminarzy budżetowych wywierają jeszcze wpływ niepewności globalnego systemu gospodarczego, a również zwiększone koszta zarządzania. Jest to oczywiste zwłaszcza gdy chodzi o Stolicę Apostolską, dla której niezastąpione źródło dofinansowania stanowią dobrowolne ofiary wiernych”. Członkowie Rady Kardynałów do Spraw Organizacyjnych i Ekonomicznych Stolicy Świętej „wyrazili głęboką wdzięczność za wsparcie, jakiego wierni udzielają, często w formie anonimowej, powszechnej posłudze Ojca Świętego”. Zachęcili ich też do wytrwałego kontynuowania tego dobroczynnego dzieła.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.