"Chodorkowski" Cyrila Tuschiego - film dokumentalny o skazanym w Rosji byłym szefie Jukosu Michaile Chodorkowskim - znajdzie się w programie tegorocznego festiwalu Planete Doc, który odbędzie się w dniach 6-15 maja w Warszawie.
Film zostanie pokazany w nowej sekcji "Na Wschodzie bez zmian", w której zostaną zaprezentowane najlepsze filmy dokumentalne ostatniego roku poświęcone współczesnej Rosji. Pokazom będzie towarzyszyć debata z udziałem ekspertów i reżyserów.
"Chodorkowski" miał światową premierę podczas tegorocznego festiwalu filmowego w Berlinie, gdzie spotkał się z ogromnym zainteresowaniem publiczności.
Pod koniec grudnia ub.r. Chodorkowski i jego były partner biznesowy Płaton Lebiediew zostali skazani na 13 i pół roku więzienia za rzekome przywłaszczenie 218 mln ton ropy naftowej i wypranie uzyskanych w ten sposób pieniędzy. Wyrok spotkał się z międzynarodową krytyką.
Dokument przedstawia portret byłego rosyjskiego oligarchy. Oparty jest na rozmowach z jego dawnymi współpracownikami, rodziną, politykami - rosyjskimi i zachodnimi, m.in. byłym szefem niemieckiej dyplomacji Joschką Fischerem - oraz na relacjach mediów. Reżyser wykorzystał również listy, jakie otrzymał w minionych latach od przebywającego w więzieniu Chodorkowskiego. Prace nad filmem trwały od 2005 r.
"Nie chciałem robić z Chodorkowskiego ani diabła, ani świętego. Starałem się przedstawić zróżnicowany obraz tego człowieka" - powiedział Tuschi na konferencji prasowej po premierze na Berlinale.
Autorom filmu udało się również przeprowadzić kilkuminutowy wywiad z samym Chodorkowskim. Rozmowa odbyła się na sali w sądzie po rozprawie. Chodorkowski odpowiada na pytania zza szyby, która w czasie rozpraw oddzielała ławę oskarżonych od reszty sali.
Według reżysera był to pierwszy wywiad z oligarchą przed kamerą od chwili jego aresztowania. "Było dla nas wielkim zaskoczeniem, że sędzia zgodził się na tę rozmowę. Być może dlatego, że nie dostał żadnych instrukcji w tej sprawie" - powiedział Tuschi.
O nagrodę główną Millennium Award podczas tegorocznej edycji festiwalu Planete Doc będą walczyły najlepsze pełnometrażowe filmy dokumentalne wyprodukowane w ostatnim roku na świecie, w tym nowości z Berlinale i festiwalu filmowego Sundance. Widzowie zobaczą m.in. nakręcony w technice trójwymiarowej najnowszy film Wernera Herzoga "Jaskinia zapomnianych snów", "Bazę Armadillo" Janusa Metza oraz "Życie Jane" Lorenza Knauera o jednej z najbardziej znanych na świecie ekolożce, badaczce zachowań szympansów i działaczce społecznej Jane Goodall.
Podobnie jak w poprzednich latach, 8. edycję festiwalu Planete Doc odwiedzą filmowcy, jak i znane osobistości spoza świata filmu. Już po raz drugi festiwal Planete Doc odwiedzi również ikona eksperymentalnego kina dokumentalnego, nauczyciel Larsa von Triera - Jorgen Leth, który zaprezentuje warszawskiej publiczności swój najnowszy autobiograficzny film "Erotic Man".
Festiwal Planete Doc odbędzie się w dniach 6-15 maja w Warszawie, a w dniach 6-8 maja w ramach "weekendu z cyfrowym Planete Doc" w kinach studyjnych w 20 miastach w Polsce. Więcej informacji o festiwalu na stronie www.planetedocff.pl
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.