Tysiąc osób wzięło udział w "Marszu zwycięstwa" zorganizowanym w niedzielę w Poznaniu z okazji 92. rocznicy podpisania rozejmu w Trewirze, który potwierdził zdobycze Powstania Wielkopolskiego. Marsz zorganizowało stowarzyszenie kibiców Lecha - "Wiara Lecha".
Uczestnicy zebrali się na Starym Rynku, skąd przemaszerowali ulicami Paderewskiego, Ratajczaka pod Pomnik Powstańców Wielkopolskich, gdzie zapalili pochodnie, złożyli kwiaty i odśpiewali hymn narodowy.
Na czele pochodu kibice nieśli biało-czerwony transparent "Wielkopolanie - Powstańcom". Powiewały biało-czerwone powstańcze flagi, wizerunki dowódców Powstania Wielkopolskiego oraz Romana Dmowskiego. Do rytmu przyśpiewek kibicowskich uczestnicy marszu śpiewali m.in. "Powstańcy dzięki za wolność, dzięki za wolność, powstańcy dzięki za wolność".
"Mamy nadzieje, że tą naszą akcją przypomnieliśmy chlubne chwile wielkopolskiej i polskiej historii" - przemówił na zakończenie marszu Mariusz Wiśniewski z "Wiary Lecha".
Po marszu większość zebranych udała się na Stadion Miejski w Poznaniu, gdzie został rozegrany mecz ćwierćfinałowy Pucharu Polski pomiędzy Lechem Poznań a warszawską Polonią.
Marsz zorganizowano w kilka dni po rocznicy Rozejmu w Trewirze. 16 lutego 1919 został podpisany układ przedłużający rozejm między państwami Ententy a Niemcami, który objął również front wielkopolski. Jednocześnie Armia Wielkopolska została uznana za wojsko sprzymierzone.
W marszu wziął udział marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak.
"Zostałem zaproszony do udziału. Moim zdaniem jest to znaczący wkład w propagowanie Powstania Wielkopolskiego. Wzięło w nim udział wielu młodych ludzi i ta historia Powstania nie będzie dla nich anonimowa. Historii i patriotyzmu trzeba uczyć w każdy sposób" - powiedział PAP Woźniak.
O inicjatywie kibiców z uznaniem wypowiedział się obecny pod pomnikiem Prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego Stanisław Barłóg.
"Jest to bardzo pozytywna inicjatywa. Najważniejsze, że młodzi ludzie o tamtych wydarzeniach pamiętają i to, że jest ich wielokrotnie więcej niż podczas oficjalnych uroczystości" - powiedział PAP Barłóg.
Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu; było największym zrywem niepodległościowym na terenie zaborów, zakończonym zwycięstwem. Wojska powstańcze wyzwoliły spod władzy niemieckiej niemal całą Wielkopolskę.
Za koniec Powstania historycy uznają likwidację Frontu Wielkopolskiego 8 marca 1920 r., choć powstańcze zdobycze i prawo do Ziemi Wielkopolskiej dał odrodzonej Polsce Traktat Wersalski z 28 czerwca 1919 r. Jego postanowienia weszły w życie w styczniu 1920 r.
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.