Aby rozwiązać napiętą sytuację w Libii, pogrążonej w protestach przeciw reżimowi Muammara Kadafiego, wystarczyłoby ustąpić i zrobić krok dalej – powiedział wikariusz apostolski Trypolisu.
Bp Giovanni Martinelli OFM uważa, że obie strony konfliktu mogą się pogodzić, dając dowody otwartości i tolerancji. W konflikcie na ulicach Libii zginęły już setki osób. Bp Martinelli zauważył, że media nazwały libijskie zamieszki „konfliktem o mieszkania dla młodych muzułmanów”. Młodzi ludzie mają bowiem spore problemy ze znalezieniem domu i założeniem rodziny. Tym samym popadają też w trudności religijne, gdyż nie mogą sprostać muzułmańskiemu nakazowi małżeństwa. Wywołuje to ich dużą frustrację i odpowiedź, jaką można obserwować na ulicach – powiedział wikariusz apostolski Trypolisu.
„Libia nie jest krajem biednym, tak jak Egipt czy Tunezja – powiedział Radiu Watykańskiemu wikariusz apostolski Trypolisu. – Żądania, jakie ludzie stawiają w protestach, są uzasadnione. Młodzi upominają się o posiadanie mieszkania, lepszego zarobku czy miejsca pracy. Wszystko to jest słuszne, a Libia, w porównaniu z innymi państwami afrykańskimi, ma możliwości, by im w jakiś sposób sprostać, ponieważ jest krajem w dobrej sytuacji ekonomicznej. Stąd zapewne rodzi się kryzys młodych, którzy widzą, że państwo im nie pomaga. Niemniej uciekanie się przez nich do przemocy nie jest zgodne ze sprawiedliwością.
Natomiast jeśli chodzi o Kościół, nie odnotowano szczególnych trudności. Jedyny problem występuje w Bengazi, gdzie są wspólnoty zakonnic, które z wielkim oddaniem pracują w szpitalach. Siostry zamierzają pozostać, by w tym trudnym czasie nieść pomoc potrzebującym. Odpowiedzialni za służbę zdrowia i ludzie miejscowi są im bardzo wdzięczni. Także księża trwają na służbie w parafiach, gdzie pracują przede wszystkim wśród imigrantów z Filipin. Również oni chcą pozostać, dopóki będzie to możliwe, by służyć Libijczykom” – mówił abp Martinelli.
Sytuacja bezpieczeństwa na Haiti systematycznie pogarsza się od kilku lat.
W tym roku przypada 1700. rocznica pierwszego soboru ekumenicznego w Nicei.
Scholz skrytykował propozycję zwiększenia wydatków na obronność do 3,5 proc. PKB.