„Trudno mówić o przebaczeniu w czasie wojny, patrzeniu w oczy wrogowi, który nie ma żadnych ram moralnych i zabija cywilów. Ale przebaczenie jest tajemnicą zwycięstwa. Pokonajmy diabła, wroga w naszych sercach, otrzymując przebaczenie od Pana Boga i udzielając przebaczenia naszym bliźnim” - wezwał z Kijowa, jedenastego dnia wojny Rosji z Ukrainą arcybiskup większy kijowsko-halicki w codziennym przesłaniu wideo do Ukrainy i świata.
„Tym krótkim słowem pozwólcie, że pobłogosławię was błogosławieństwem świętych gór Kijowa. W tym dniu chcę, żebyśmy wszyscy razem spojrzeli na cierpiącą od dawna ukraińską ziemię” – powiedział zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.
Arcybiskup zapewnił, że dzieli się bólem archidiecezji kijowskiej, która 5 marca została głęboko zraniona bombardowaniem pokojowych miast i ich mieszkańców: Owrucz, Korosteń w żytomierskim, Biała Cerkiew.
„Dziś Ukraina staje się polem bitwy, gdzie przede wszystkim toczy się wojna z ludnością cywilną. Wielkim bólem Ukrainy jest fakt, że nie da się ewakuować ludności cywilnej z przedmieść Kijowa – Irpen, Bucza, Worzel” - powiedział zwierzchnik UKGK.
"Jeszcze wczoraj widzieliśmy na żywo egzekucje kobiet i dzieci próbujących wydostać się z kotła okrążenia. Jednak pomimo różnych wysiłków nie stworzono zielonych, humanitarnych korytarzy, aby uratować ludność cywilną Mariupola z prawie 400 tys. mieszkańców, które faktycznie wpadły w całkowite oblężenie” – powiedział abp Szewczuk.
Wezwał do modlitewnej pamięci za Charków, Czernihów i Sumy, które nadal cierpią z powodu brutalnych bombardowań ludności cywilnej. „Dzisiaj Archidiecezja Kijowska krwawi. Jako biskup tej archidiecezji nie mogę nie opłakiwać moich dzieci” – dodał zwierzchnik UKGK.
Powiedział, że 5 marca odwiedził posterunki w okolicach Kijowa, gdzie miał okazję podziękować żołnierzom – "dziewczętom i chłopcom, którzy zasłaniają swoją piersią ludność cywilną, profesjonalnie i sumiennie wypełniając swój trudny obowiązek obrony ojczyzny".
Zwierzchnik UKGK zaapelował do całego świata i różnych instytucji międzynarodowych, aby zrobiły wszystko, co możliwe, aby najsłabsi, najbardziej niewinni ludzie na Ukrainie nie cierpieli. „Pomóżcie zatrzymać, zatrzymać tę humanitarną katastrofę, która dzieje się na naszych oczach” – powiedział.
Arcybiskup przypomniał, że 6 marca większość wiernych UKGK, żyjących według kalendarza juliańskiego, przygotowuje się do Wielkiego Postu. „Dzisiaj jest Niedziela Seropustna w Kościele, czyli niedziela przebaczenia” – powiedział dodając, że przebaczenie jest tajemnicą zwycięstwa.
„Módlmy się za wrogów, którzy przybyli na naszą ziemię, aby zabijać, aby Pan Bóg powstrzymał ich morderczą rękę. Niech Bóg błogosławi Ukrainę! Boże, ratuj swoje dzieci! Boże, przebacz nam nasze grzechy i daj zwycięstwo Ukrainie!” – wezwał zwierzchnik UKGK.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.