W niedzielę 27 lutego do Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej w Kodniu nad Bugiem (diecezja siedlecka) odbędzie się I Pielgrzymka Osób Cierpiących na Przygnębienie i Depresję.
„Mikołaj Sapieha, człowiek który wykradł obraz matki Bożej z kaplicy papieskiej w Watykanie i przywiózł do Kodnia też być może cierpiał na przygnębienie i depresję – wyjaśnia o. Paweł Gomulak OMI, rzecznik sanktuarium”. Dziedzic kodeński na początku XVI wieku brał udział w tzw. wyprawie smoleńskiej. Po powrocie nie potrafił odegnać od siebie myśli i obrazów świadczących o okropności wojny. Ratunek znalazł w rękach Pani Kodeńskiej, która wyprosiła mu łaskę zdrowia.
Ojcowie oblaci zapraszają na ten dzień do Kodnia na wspólną modlitwę wszystkich cierpiących na depresję i różne formy przygnębienia, a także tych, których bliscy borykają się z tym problemem.
Przed Eucharystią będzie możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania, aby podczas uroczystej Eucharystii o godzinie 12.00 móc się zjednoczyć z Chrystusem w Komunii. Po Eucharystii będzie czas, aby posilić się w kawiarni „U Sapiehy” bądź pospacerować po kodeńskiej kalwarii, porozmawiać z kapłanem. Około godziny 14.00 przewidziane jest spotkanie z terapeutą, który podejmie wykład na temat „Czy ja cierpię na depresję?” Będzie on stanowił próbę odpowiedzi na pytania, czym jest depresja, jak się rodzi, jak ją rozpoznać u siebie - u najbliższych, jak ją leczyć. Wstęp wolny, również dla tych wszystkich, których interesuje powyższa tematyka. Będzie również możliwość konsultacji ze specjalistami. Spotkanie zakończy się wspólną modlitwą w bazylice – nabożeństwem pocieszenia.
Na przygnębienie i różne formy depresji cierpi już przeszło 10% społeczeństwa. Jest to więc sprawa, której nie można spychać na dalszy plan. Przygnębienie, depresja może dotknąć każdego. W niektórych przypadkach potrzebna jest specjalistyczna pomoc lekarska.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.