Wyzwania duszpasterstwa polskiego na świecie są przedmiotem posiedzenia prezydium Polskiej Rady ds. Duszpasterstwa Europy Zachodniej. Zdaniem bp. Wojciecha Polaka priorytetem powinna być ewangelizacja.
Pod jego przewodnictwem w Warszawie obradowała wczoraj Komisja Episkopatu ds. Polonii i Polaków za Granicą.
– Duszpasterstwo polskie w różnych krajach świata to mozaika doświadczeń, natomiast wszędzie powtarza się podstawowe wezwanie: duszpasterstwo emigracyjne musi mieć charakter ewangelizacyjny – podkreślił w rozmowie z KAI bp Wojciech Polak.
– Musimy mieć coraz większą świadomość tych, którzy do nas nie przychodzą. Arcybiskup Dublina Diarmuid Martin opowiadał mi, że kiedy przekazywał Polakom kościół, trochę przewrotnie powiedział wówczas do odpowiedzialnego za duszpasterstwo Polonii w tym kraju ks. Jarosława Maszkiewicza: „mnie nie tyle interesują ci, którzy do tego kościoła będą chodzić, tylko ci, którzy do tego kościoła nie przyjdą”.
– Pokazał nam kierunek, że duszpasterstwo emigracyjne musi mieć coraz większą świadomość swojej posługi ewangelizacyjnej, szukania sposobów i dróg dotarcia do Polaków, których nie ma w strukturach duszpasterstwa – zaznaczył bp Polak. Jego zdaniem, jest to wyzwanie globalne, gdyż odwiedzając Polonię w różnych krajach świata wszędzie spotyka się ze stwierdzeniem, iż w życiu Kościoła uczestniczy ok. 10 proc. polskich emigrantów.
– To nie jest tylko pytanie do księży, jakich metod duszpasterskich szukać, ale ważne jest również świadectwo katolików świeckich, którzy uczestniczą w życiu Kościoła, żeby ich sąsiedzi, koledzy z pracy nie tracili na emigracji kontaktu z Bogiem i Kościołem – mówił.
Według bp. Polaka, wyzwaniem jest również troska o to, aby księża pracujący na emigracji stanowili dobrze zgrany zespół tzn. żeby potrafili ze sobą przebywać i wspierać się wzajemnie w rzeczywistości emigracyjnej. – Często księża muszą się uczyć miejscowego Kościoła – zauważa. Temu mają służyć organizowane przez rektorów Polskich Misji Katolickich i koordynatorów duszpasterstwa spotkania formacyjne i inne.
Priorytetem dla delegata Episkopatu Polski jest również kontakt i rozmowy z biskupami krajów, w których działa duszpasterstwo polonijne. Ci biskupi okazują dużą troskę o emigrantów – dodał.
Podczas posiedzenia Komisji KEP ds. Polonii i Polaków za Granicą jego uczestnicy dyskutowali o bieżących problemach duszpasterstwa emigracyjnego m.in. w Anglii i Walii, Szwajcarii i Irlandii. Rozmawiano także o potrzebie archiwizacji poloniców – książek i galerii obrazów – zgromadzonych wokół Polskiego Seminarium Duchownego Orchard Lake w Stanach Zjednoczonych
Ks. prałat Stanisław Budyn, przewodniczący zespołu redakcyjnego przedstawił stan prac nad Wytycznymi Konferencji Episkopatu ds. Duszpasterstwa Emigracji. Bp Polak wyraził nadzieję, że być może udałoby się na październikowe zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski przedstawić ten dokument biskupom, a byłby to fundament do dyskusji o sytuacji duszpasterstwa emigracji. – Istotą tego dokumentu nie jest dyktowanie Episkopatom innych krajów jak ma wyglądać polskie duszpasterstwo, ale ważna jest nasza samoświadomość – podkreślił.
Bp Polak wspomniał także o planach ożywienia inicjatyw duszpasterskich związanych z dorocznym Dniem Migranta i Uchodźcy – 17 stycznia, 3 maja – dniem modlitw za emigrację polską i ewentualnie również z czuwaniem organizowanym na Jasnej Górze przez księży chrystusowców.
W skład Komisji ds. Polonii i Polaków za granicą wchodzą rektorzy Polskich Misji Katolickich i duszpasterze ośrodków polonijnych, co umożliwia im wzajemną wymianę doświadczeń.
Moim obowiązkiem jest zachowanie danych penitenta w tajemnicy - dodał.
Co najmniej pięć osób zginęło, a 40 zostało rannych w wypadku na ceremonii religijnej.
Biblioteka Watykańska w czasie wojny stała się azylem dla prześladowanych Żydów.