Benedykt XVI przyjął rezygnację z urzędu patriarchy Antiochii obrządku maronickiego, którą złożył libański kardynał Nasrallah Pierre Sfeir.
Jego następca zostanie wybrany przez synod patriarchalny tego Kościoła wschodniego. W liście do 90-letniego zwierzchnika maronitów Papież wyraził uznanie dla jego długoletniej służby Bogu i troski o dobro wszystkich wiernych.
Ojciec Święty przypomina, że kard. Sfeir obchodził w ub. r. 60-lecie kapłaństwa, a w lipcu minie pół wieku od jego sakry biskupiej. Był najpierw współpracownikiem swoich dwóch poprzedników na antiocheńskiej stolicy patriarszej, zanim w 1986 r. sam został wybrany na nią przez synod. Kiedy rozpoczynał tę posługę, Liban dręczony był jeszcze trwającą od lat krwawą wojną – pisze Papież. – Patriarcha prowadził Kościół maronicki, żywiąc gorące pragnienie pokoju dla tego kraju, a równocześnie jeżdżąc po świecie, by nieść pociechę Libańczykom zmuszonym do emigracji.
„Pokój w końcu powrócił, ciągle niepewny, ale przecież faktyczny” – dodaje Benedykt XVI. Nawiązuje też do podróży Jana Pawła II do Bejrutu przed 14 laty, kiedy podpisał on tam adhortację apostolską będącą owocem Synodu Biskupów dla Libanu. Ponadto zwraca uwagę, że na ubiegłoroczny Synod Biskupów dla Bliskiego Wschodu mianował kard. Sfeira jednym z honorowych przewodniczących delegowanych w uznaniu dla jego służby Kościołowi.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.