Od dzisiaj osoby mieszkające na terenie Państwa Watykańskiego nie będą automatycznie nabywały jego obywatelstwa.
Powyższa regulacja wynika z wejścia w życie z dniem 1 marca promulgowanej 22 lutego przez Benedykta XVI „Ustawy o obywatelstwie, zamieszkaniu i dostępie do Watykanu”.
Nowa ustawa przewiduje, że członkowie rodzin osób, które wypełniają obowiązki lub pełnią swoją służbę w Watykanie nie będą już nabywali obywatelstwa watykańskiego automatycznie, lecz po złożeniu i przyjęciu odpowiedniego podania. Normuje też ona zasady dostępu na teren Watykanu i przyznawania mieszkań. Zgodnie z postanowieniami obecnej ustawy obywatelami Państwa Watykańskiego są kardynałowie mieszkający w Państwie Watykańskim lub w Rzymie, dyplomaci Stolicy Apostolskiej oraz osoby mieszkające na terenie Watykanu z tytułu pełnionych obowiązków lub służby.
Obecnie Państwo Watykańskie liczy 572 obywateli a na jego terytorium mieszkają 444 osoby, z których 221 nie posiada obywatelstwa watykańskiego. Pomimo istniejących ograniczeń na teren Państwa Watykańskiego licznie napływają pielgrzymi i turyści z całego świata. W ubiegłym roku w uroczystościach z udziałem Ojca Świętego wzięło udział 2.270 tys. osób, 4,6 mln turystów zwiedziło Muzea Watykańskie, 18 mln bazylikę św. Piotra. Co roku na teren Państwa Watykańskiego wjeżda 2,1 mln pojazdów.
"W naszej rzeczywistości silnie obecny jest klerykalizm – i to obustronny."
Papież Franciszek otworzył w poniedziałek w Watykanie międzynarodowy szczyt na temat praw dzieci.
W roku 2023 USAID wydała 72 mld dolarów na pomoc międzynarodową.
Nic złego w polskiej gospodarce się nie dzieje - uważa jednak specjalista.
Kanada powinna zostać naszym 51. stanem, wtedy nie będzie ceł - stwierdził Donald Trump.