Episkopat może rozmawiać o Funduszu Kościelnym

Strona kościelna jest gotowa do rozmów na temat Funduszu Kościelnego, ale nie róbmy z tego „kiełbasy wyborczej” – tak rzecznik Episkopatu, ksiądz Józef Kloch skomentował propozycję SLD, by zlikwidować Fundusz.

Duchowny przypomniał że z Funduszu korzysta 140 Kościołów i związków wyznaniowych, a nie tylko Kościół katolicki.

„Strona kościelna – Kościoła katolickiego – jest gotowa do rozmów, jeśli znajdzie się dla nich partner, a właściwym miejscem do rozwiązywania takich spraw jest Komisja Wspólna Episkopatu i Rządu” – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

Zaznaczył, że należy przeanalizować kwestię Funduszu Kościelnego od strony prawnej – czy ustawa, zgodnie z którą go utworzono przestanie obowiązywać, czy nastąpi powrót do sytuacji sprzed ustawy, co z zobowiązaniami, które zostały zaciągnięte. „Można i należy o tym rozmawiać, ale nie róbmy z tego kiełbasy wyborczej” – powiedział ks. Kloch.

Rzecznik odniósł się także do podnoszonej wciąż kwestii Komisji Majątkowej – która z dniem 1 marca przestała funkcjonować. Przypomniał, że strona kościelna od dawna postulowała jej zlikwidowanie. Podkreślił też, że teraz pozostałe, nierozstrzygnięte przez Komisję Majątkową wnioski o odzyskanie zagrabionego przez władze komunistyczne mienia zostały „uwolnione” i mogą trafić do sądu.

Ks. Kloch przyznał, że nagłaśniane zarzuty wobec Marka P., pełnomocnika niektórych zgromadzeń zakonnych, wpłynęły na wizerunek Kościoła i sposób patrzenia na pracę Komisji. Ubolewał, iż pomijane jest to, że odzyskiwane mienie, np. budynki, są w bardzo złym stanie i wymagają jeszcze remontu.

„To tak jakby ktoś bardzo długo pojeździł na rowerze i oddał go z rozbitą lampą i połamanymi szprychami” – podsumował rzecznik Episkopatu.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  25°C Niedziela
  noc
  21°C Niedziela
  rano
  30°C Niedziela
  dzień
  31°C Niedziela
  wieczór
  wiecej »