IV Metropolitalne Święto Rodziny

Koncerty, festyny, sympozja i konkursy złożą się na IV Metropolitalne Święto Rodziny, które odbędzie się w maju w archidiecezji katowickiej i sąsiednich diecezjach. Organizatorzy zwracają uwagę, że tegoroczne święto zbiegnie się w czasie z beatyfikacją Jana Pawła II.

Główne punkty programu Metropolitalnego Święta Rodziny przedstawiono podczas czwartkowej konferencji w Bibliotece Śląskiej w Katowicach. Wzięli w niej udział m.in. organizatorzy i oraz przedstawiciele samorządów i organizacji, które włączają się w to przedsięwzięcie.

"Każdy rozumie, że kryzys rodziny jest coraz większy (...) Jeśli próbuje się przeorganizować małżeństwo, jeśli są tego rodzaju tendencje, to my musimy nawiązać do naszych tradycji śląskich, które są bardzo rodzinne. Bez rodziny byśmy się tutaj nie ostali jako populacja, jako naród, jako państwo" - powiedział patron święta, metropolita katowicki abp Damian Zimoń. "Każda rodzina jest przecież fundamentem społeczeństwa, państwa i Kościoła" - podkreślił.

Organizatorzy zauważyli, że tegoroczne święto odbędzie się w podobnym czasie co beatyfikacja Jana Pawła II, dla którego rodzina była jednym z najważniejszych zagadnień pontyfikatu. Uczestnicy konferencji zwracali uwagę na współczesne problemy rodzin - pracę zarobkową za granicą, biedę i wykluczenie społeczne.

Wiceprezydent Zabrza Krzysztof Lewandowski mówił, że święto jest okazją, by większość instytucji z regionu włączyło się we wspólne działania promujące te same wartości. Wiceprezydent Katowic Krystyna Siejna zauważyła, że z roku na rok do inicjatywy przyłączają się kolejne osoby i instytucje, które chcą pokazać, że rodzina jest niezwykle cenna.

Tegoroczne święto będzie przebiegać pod hasłem "Piękno życia rodzinnego". Uroczystości zainauguruje 21 maja koncert Natalii Kukulskiej pt. "Piosenki moje i mojej mamy", który odbędzie się w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu. 22 maja w katedrach regionu zostaną odprawione msze św. w intencji rodzin.

W dniach 27 - 28 maja na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach będzie się odbywał VII Kiermasz Wydawców Katolickich. Święto zakończy pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców w Piekarach Śląskich 29 maja. Tego samego dnia w Zabrzu odbędzie się festyn rodzinny pt. "Mama, tata i ja".

Wśród imprez towarzyszących znajdzie się m.in. festyn rodzinny i Koncert Galowy Śląskiego Śpiewania w kompleksie parkowo-pałacowym w Koszęcinie, gdzie siedzibę ma zespół Pieśni i Tańca Śląsk.

Od tego roku organizatorzy będą wręczali nagrodę im. Krystyny Bochenek - za promowanie wartości życia rodzinnego. B. marszałek Senatu, która zginęła w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem, była jedną z pomysłodawczyń Metropolitalnego Święta Rodziny.

Organizatorzy zaznaczają, że przedstawiony w czwartek program ma jedynie ramowy charakter ramowy i będzie się wypełniał kolejnymi punktami, w miarę jak samorządy będą zgłaszały swoje inicjatywy.

Jak przypomniał abp Zimoń, idea zorganizowania Metropolitalnego Święta Rodziny zrodziła się przy grobie Jana Pawła II, podczas śląskiej pielgrzymki do Rzymu w 2007 r., w 750-lecie śmierci św. Jacka, patrona Śląska. "Święto urodziło się wśród ludzi świeckich, ale na bardzo pobożnym terenie, czyli w Rzymie" - wspominał.

Koordynatorem przedsięwzięcia jest prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. Poza przedstawicielami wielu miast z województw śląskiego i opolskiego w organizację święta włączają się także m.in. organizacje samorządowe, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana, Księgarnia Św. Jacka, Biblioteka Śląska oraz Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk".

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
2°C Czwartek
rano
2°C Czwartek
dzień
2°C Czwartek
wieczór
1°C Piątek
noc
wiecej »