Para prezydencka obejmie patronatem XX Finał WOŚP - poinformował w piątek szef Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jurek Owsiak po spotkaniu z Anną i Bronisławem Komorowskimi w Pałacu Prezydenckim.
Fundacja kończy w tym roku 18 lat. Z tej okazji para prezydencka spotkała się z jej pracownikami.
"Gościmy dziś niezwykłe grono osób. (...) Jeszcze nigdy tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym. To środowisko wyjątkowe, któremu bakcylem robienia czegoś dobrego dla innych zarazić bardzo wielu i bardzo wiele dobrego same zrobić. Za to wszystko dziękuję" - powiedział po spotkaniu prezydent.
"Cieszymy się, że mogliśmy dziś mówić o wolontariacie, naszym polskim i o budowaniu społeczeństwa obywatelskiego. Cieszymy się, że jako fundacja stworzyliśmy coś, co jest szanowane na całym świecie" - powiedział Owsiak.
Poinformował też, że para prezydencka zgodziła się objąć patronat nad XX Finałem WOŚP, który odbędzie się w przyszłym roku. "Myślę, że wznieśliśmy się ponad wszelkie podziały, że łączymy ludzi i jeżeli teraz pan prezydent wraz z małżonką przyjęli to zaproszenie, to ja bardzo się z tego cieszę i mogę powiedzieć: do zobaczenia na XX Finale!" - dodał Owsiak.
Prezydent zapowiedział także, że napisze list do uczestników Przystanku Woodstock, festiwalu organizowanego przez Fundację WOŚP.
2 marca Fundacja WOŚP obchodziła 18-lecie swego istnienia. Spotkanie z Prezydentem było okazją do podsumowania jej dokonań w polskiej medycynie dziecięcej, złożenia relacji z tegorocznego Finału, oraz omówienie planów na przyszłość.
Od początku działalności WOŚP kupiła i przekazała polskim szpitalom i oddziałom dziecięcym blisko 75 tys. wysokospecjalistycznych urządzeń medycznych, o wartości ponad 110 mln dolarów. Szacuje się, że średnio w ciągu roku ok. miliona dzieci korzysta ze sprzętu zakupionego przez fundację.
WOŚP w swej historii wspierała nie tylko szpitale. Sprzęt od niej otrzymywały także Ochotnicze Straże Pożarne, hospicja, biblioteki, muzea i zamki, obiekty sportowe, a także kierowcy na polskich drogach (w ramach akcji "Bezpieczne Wakacje" rozdano 20 tys. jednorazowych tekturowych apteczek pierwszej pomocy).
Oprócz zakupów sprzętu medycznego fundacja prowadzi pięć ogólnopolskich, powszechnych programów medycznych, a także program edukacyjny Ratujemy i Uczymy Ratować, który ma na celu wprowadzenie nauki pierwszej pomocy do szkół podstawowych. Efektem tylko tego programu jest ponad 20,5 tys. nauczycieli przeszkolonych i przygotowanych do prowadzenia zajęć z pierwszej pomocy w szkołach.
W ramach Programu Leczenia Pompami Insulinowymi Dzieci Z Cukrzycą WOŚP kupiła 3047 osobistych pomp insulinowych, w tym 170 dla kobiet w ciąży, dzięki czemu Polska stała się pierwszym krajem w którym powszechnie leczy się cukrzycę u dzieci za pomocą tych urządzeń.
Codziennie w ramach Programu Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków badanych jest ok. 1,2 tys. dzieci. Od początku działania w programie tym przebadano ponad 3 mln dzieci.
W czasie minionych 19 Finałów kwestowało dla WOŚP blisko 2 mln wolontariuszy. Co roku jest ich 120 tys. Każdy darczyńca otrzymuje małe, samoprzylepne serduszko jako dowód wdzięczności za wsparcie fundacji. Każdego roku drukowanych jest 40 mln takich serduszek, a od początku istnienia WOŚP wydrukowano ich już ponad 540 mln.
Fundacja zatrudnia 24 etatowych pracowników Biura WOŚP. Członkowie Zarządu Fundacji pełnią swoje obowiązki społecznie.
Podczas tegorocznego, XIX Finału fundacja zbierała środki na rzecz dzieci z chorobami nerek i układu moczowego. Zebrano ponad 37 mln zł, jednak ostateczna kwota znana będzie w najbliższy wtorek.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.