Co robi pan Kowalski, którego opanuje dzika tęsknota by być arystokratą, lub przynajmniej szlachcicem? - Fałszuje genealogię, lub wstępuje do jednego z coraz liczniejszych bractw i konfraternii o pompatycznych nazwach - wyjaśniała weekendowa "Rzeczpospolita".
Poprawione metryki i wypisy z aktów urodzenia, a nawet dokonywanie fałszerstw w księgach parafialnych, to coraz powszechniejsza praktyka z jaką spotykają się konsultanci genealogiczni w Związku Szlachty Polskiej.
Tymczasem zasady w heraldyce polskiej są oczywiste: szlachectwo dziedziczy się po mieczu (czyli - ojcu), z legalnych związków. Nie pomoże matka szlachcianka, ani dobrze urodzone ciotki.
Tych zasad nie uwzględniają jednak coraz bardziej liczne bractwa, konfraternie czy inne stowarzyszenia, które hojnie obdarowują swych członków hrabiowskimi tytułami.
Ale dla uzurpatorów tytuły są artykułem pierwszej potrzeby i mają piorunującą siłę rażenia. Wyobraźnia Polaków ukształtowana jest przez romanse historyczne i filmy kostiumowe. Dlatego uzurpator, który ostatnio grasował w Małopolsce, nim został ujęty przez policję, podszywał się nie tylko pod profesora medycyny, ale i hrabiego Myszkowskiego.
"Hrabia Myszkowski" mimo nienachalnej urody był tak atrakcyjny dla młodych góralek, że mógł im oferować terapię seksem za pieniądze, o czym ze zgrozą ale i swoistą fascynacją opowiadają sobie panowie ze Związku Szlachty Polskiej.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.