Najbardziej znany na świecie karnawał w Rio de Janeiro już trwa. Z każdym rokiem można jednak zaobserwować wzrost liczby osób, które wybierają karnawał alternatywny. Włączają się w tych dniach, najczęściej całymi rodzinami, do zabaw organizowanych w ośrodkach parafialnych czy klasztornych.
Z każdym rokiem coraz bardziej różnorodne stają się sposoby spędzania czasu karnawałowego. Można by powiedzieć, że tak klasztory żeńskie, jak i męskie wyprzedzały się w tych dniach w przedstawianiu różnorodnych ofert karnawałowych: od całkowitego wyciszenia, skupienia i spędzania czasu na modlitwie do spotkań rekolekcyjnych prowadzonych przez znanych rekolekcjonistów tak duchownych, jak świeckich.
Od wielu już lat członkowie instytutu życia konsekrowanego, który od ubiegłego roku działa na prawie papieskim pod nazwą „Canção Nova” (Pieśń Nowa), organizują w swoim ośrodku w Cachoeira Paulista, w stanie São Paulo, karnawałowe spotkania modlitewne, rekolekcyjne celem pogłębienia wiary, jak też wspólnej zabawy. Przez cztery dni w takiej formie spędzania karnawału weźmie udział ponad 50 tysięcy osób.
Na terenie całej Brazylii można spotkać jeszcze wiele innych nowych zgromadzeń prowadzących ascetyczny styl życia, a cieszących się licznymi powołaniami, które także organizują w swoich ośrodkach „inny karnawał”, o którym media światowe z pewnością nie wspomną.
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.