Premier Mateusz Morawiecki spotka się we wtorek ze składającą wizytę w Polsce szefową brytyjskiego MSZ Liz Truss. Tematem rozmów będą kwestie pomocy dla zmagającej się z rosyjską napaścią Ukrainy, wsparcie humanitarne oraz europejskie bezpieczeństwo - poinformowała kancelaria premiera.
Szefowa brytyjskiej dyplomacji przyjechała do Warszawy w poniedziałek, gdzie tego dnia spotkała się z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytrem Kułebą.
We wtorek szefowa brytyjskiej dyplomacji spotka się z premierem Morawieckim, będzie też rozmawiać z ministrem spraw zagranicznych Zbigniewem Rauem.
Jak poinformowała KPRM, podczas spotkania szefa polskiego rządu i minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii "omówione zostaną kwestie kolejnych możliwości pomocy dla Ukrainy, w szczególności w zakresie wsparcia humanitarnego", ponadto premier Morawiecki i minister Truss "omówią dodatkowo kwestie bezpieczeństwa".
W poświęconej wtorkowemu spotkaniu informacji KPRM stwierdzono, że od momentu rosyjskiej napaści na Ukrainę polski rząd "systematycznie zacieśnia współpracę z władzami Wielkiej Brytanii na rzecz Ukrainy". Przypomniano, że ostatnie spotkania premierów Morawieckiego i Borisa Johnsona miały miejsce 1 i 8 marca 2022 r., a "ich głównymi tematami były m.in. wzmocnienie współpracy Polski i Wielkiej Brytanii na rzecz Ukrainy, koordynacja działań oraz współpraca na rzecz bezpieczeństwa europejskiego, a także skutki konfliktu zbrojnego dla bezpieczeństwa politycznego i energetycznego państw europejskich".
W poniedziałek przed rozpoczęciem wizyty w Polsce Liz Truss oświadczyła, że Wielka Brytania będzie wzmacniać sankcje na reżim prezydenta Rosji Władimira Putina i naciskać na innych, by zrobili to samo.
Podczas pobytu w Polsce Truss ma odwiedzić organizacje pomocowe wspierające ukraińskich uchodźców i ogłosić przekazanie 10 mln funtów dla organizacji pracujących z osobami, które doświadczyły przemocy seksualnej na Ukrainie, co jest związane z doniesieniami o gwałtach dokonywanych przez wojska rosyjskie w tym kraju.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.