Ja sam nie zorganizowałbym tej modlitwy w taki sposób, bo czas na pojednanie przyjdzie później – przyznaje papieski przedstawiciel w Kijowie, odnosząc się do kontrowersji, jakie wywołał wśród Ukraińców pomysł, by podczas XIII stacji Drogi Krzyżowej w Koloseum krzyż niosły rodziny pochodzące z Rosji i Ukrainy. Tekst rozważania sugeruje, że oba narody dzielą ten sam los, i mówi już o pojednaniu, o odbudowie tego, co bomby miały zniszczyć.
Rozmawiając na ten temat z portalem Credo nuncjusz apostolski przyznał, że na pojednanie jest jeszcze za wcześnie. Aby mogło nastąpić, musi zostać zatrzymana agresja, Ukraińcy muszą móc ocalić nie tylko swoje życie, ale i wolność. „I oczywiście wiemy, że pojednanie następuje, gdy agresor uznaje swoją winę i przeprasza”.
Z drugiej strony abp Visvaldas Kulbokas przytoczył też opinie niektórych dziennikarzy watykanistów, którzy starają się bronić organizatorów Drogi Krzyżowej. Zachęcił, by spojrzeć na nią nie z punktu widzenia politycznego, lecz modlitewnego, gdzie pod krzyżem mogą stanąć zarówno dobrzy, jak i źli. Nuncjusz zapewnił, że poinformował Watykan o reakcjach Ukraińców.
Stanowisko w tej sprawie zajął też zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego. Abp Światosław Szewczuk uważa, że pomysł na wspólną Drogę Krzyżową Rosjan i Ukraińców jest niestosowny. W tej sprawie napłynęło do niego wiele skarg od biskupów, kapłanów, a także zwykłych wiernych.
Przyznaje, że ta inicjatywa jest przedwczesna, dwuznaczna i nie uwzględnia kontekstu trwającej wciąż rosyjskiej agresji, a także kolejnych, być może jeszcze krwawszych ataków, do których może dojść w przyszłości. Abp Szewczuk podkreśla, że zdaniem jego kapłanów i wiernych na pojednanie przyjdzie czas, kiedy wojna zostanie zakończona, a ci, którzy dopuścili się zbrodni, zostaną osądzeni. Wyraził nadzieję, że ich głos zostanie wzięty pod uwagę.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.