Spotkania na Placu Papieskim, nabożeństwa i Msze Święte, koncerty muzyki z przesłaniem, katechezy w szkołach – to podstawowe założenia przygotowania do beatyfikacji Jana Pawła II i dziękczynienia za nią w diecezji sosnowieckiej. Najważniejsze wydarzenia będą miały miejsce na placu, gdzie w 1999 roku z mieszkańcami spotkał się Papież – Polak.
2 i 16 dzień każdego miesiąca to dni, w których w wielu parafiach już odbywają się nabożeństwa, w czasie których przypominane jest nauczanie papieskie oraz odbywają się medytacje biblijne. Wydział katechetyczny przygotowuje również konspekty katechez do szkół dotyczących postaci Jana Pawła II. 17 marca modlić się będą w intencji dobrego przygotowania do beatyfikacji maturzyści z diecezji sosnowieckiej pielgrzymujący na Jasną Górę. Parafie, szkoły i władze kilku miejscowości organizują także papieskie konkursy. Liceum i gimnazjum katolickie w Sosnowcu do 15 kwietnia przyjmuje prace do konkursu literackiego poświęconego Janowi Pawłowi II „Duc in altum”, a szkoła nr 16 i parafia św. Wojciecha w Jaworznie organizują konkurs plastyczny poświęcony Papieżowi. Centrum Informacji Miejskiej w Sosnowcu zaprosi mieszkańców na wycieczki śladami Jana Pawła II. – Odwiedzimy sosnowiecką katedrę i kościół św. Joachima, będziemy na miejscu lądowania papieskiego śmigłowca w 1999 roku i oczywiście na Placu Papieskim – wylicza Artur Ptasiński, dodając, że terminy wycieczek poda w kwietniu. Na samą beatyfikację wybiera się w grupach zorganizowanych z diecezji sosnowieckiej ponad tysiąc pielgrzymów.
Centralne uroczystości dziękczynne za beatyfikację odbędą się na Placu Papieskim na granicy sosnowieckich dzielnic Klimontów i Zagórze. 1 maja o godz. 20.00 odbędzie tutaj Nabożeństwo Wdzięczności. Zaproszeni są na nie zwłaszcza mieszkańcy pobliskich blokowisk, dlatego spotkanie będzie miało charakter bardziej kameralny. – W planie jest Koronka do Miłosierdzia Bożego, nabożeństwo majowe i Apel Jasnogórski. Być może uda się również połączyć telefonicznie z bp. Grzegorzem Kaszakiem, który na gorąco opowie o swoich wrażeniach z uroczystości beatyfikacyjnej – wyjaśnia ks. Jarosław Kwiecień z sosnowieckiej Kurii Diecezjalnej.
Na duże wydarzenie artystyczne zapowiada się przygotowywany przez Marszałka Województwa Śląskiego i Urząd Miejski w Sosnowcu koncert, jaki planowany jest na 7 maja, w sobotę. Rozpocznie go nabożeństwo majowe z rozważaniem o godz. 16.00. Później na scenę wejdą artyści wykonujący muzykę z ewangelicznym przesłaniem. – Będą to na pewno muzycy „z górnej półki”. Na razie prowadzone są z nimi rozmowy wstępne, ale z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że do Sosnowca wybierają się członkowie chóru Deus Meus, Magda Anioł z zespołem, nowa Arka Noego, rockowa Katolika Front oraz grupa „Raz, Dwa, Trzy”, która wystąpi z filharmonikami. Podkreślam jednak, że rozmowy z artystami dopiero trwają i program może jeszcze ulec zmianie – mówi ks. Kwiecień. Koncert wzbogacony zostanie materiałami filmowymi pokazywanymi na telebimie, a przygotowanymi przez katowicki oddział TVP. – Nagraliśmy już ekskluzywną rozmowę z abp Piero Marinim, do niedawna papieskim ceremoniarzem, jednym z najbliższych współpracowników Jana Pawła II – zdradza Adam Kraśnicki z TVP Katowice. Będzie też wspomnienie z wizyty Papieża w Sosnowcu. „Szukałem was – czyli majówka z Janem Pawłem II” będzie na pewno okazją do spotkania całych rodzin z regionu.
Mieszkańcy diecezji sosnowieckiej będą chcieli podziękować za beatyfikację 12 czerwca. Modlitwa Wdzięczności Diecezji rozpocznie się o godz. 16.00 uroczystą Mszą św. celebrowaną przez bp. Grzegorza Kaszaka. Po niej nastąpi koncert uwielbieniowy, który przygotowywuje Marcin Pospieszalski. – Jeśli wszystko się uda, wystąpią w nim członkowie schól, chórów i zespołów z diecezji – mówią organizatorzy. Będzie też poczęstunek dla wszystkich uczestników.
„Przygotujmy się przede wszystkim duchowo na tę, jakże ważną dla nas Polaków, beatyfikację” – napisał 16 stycznia w liście do diecezjan bp Grzegorz Kaszak. Msze św., katechezy, nabożeństwa i koncerty będą też okazją, by podziękować za dar nowego błogosławionego.
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.