We wtorek, 19 kwietnia, sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych António Guterres rozmawiał ze zwierzchnikiem Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) arcybiskupem większym kijowsko-halickim Światosławem Szewczukiem informując go o swoim apelu wzywającym do wielkanocnego zawieszenia broni na Ukrainie.
Sekretarz Generalny ONZ powiedział zwierzchnikowi UKGK, że w porozumieniu z papieżem Franciszkiem i w imieniu ONZ wzywa do wielkanocnego zawieszenia broni, aby z jednej strony wszyscy chrześcijanie mogli pokojowo obchodzić Święta Wielkanocne, w tym Rosjanie, którzy, podobnie jak Kościoły wschodnie na Ukrainie, będą obchodzić je 24 kwietnia, a z drugiej strony przeprowadzić ewakuację ludzi podczas rozejmu, otwierając korytarze humanitarne i w razie potrzeby udzielać niezbędnej pomocy. Guterres wyraził nadzieję, że jego wezwanie w imieniu Organizacji Narodów Zjednoczonych do rozejmu zostanie wysłuchane.
ATAK ROSJI NA UKRAINĘ [relacjonujemy na bieżąco]
Abp Szewczuk poinformował sekretarza generalnego ONZ, że Ogólnoukraińska Rada Kościołów i Organizacji Religijnych wystosowała podobny apel. Jak podkreślił zwierzchnik UKGK zadeklarowano w nim gotowość do współpracy, aby korytarze humanitarne były, po pierwsze, otwarte, a po drugie, aby działały. "Wszystkie Kościoły są gotowe przyłączyć się do organizacji korytarzy humanitarnych, a także ewakuacji ludności z niebezpiecznych miejsc i dostarczania pomocy humanitarnej tam, gdzie jest to najbardziej potrzebne" – powiedział zwierzchnik UKGK.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.