„Prawdopodobnie pierwsze rekolekcje dla niewierzących”. Tak zatytułowana jest oryginalna inicjatywa polskich jezuitów z Danii i Włoch, która w całości będzie przebiegała na Facebooku. Twórcy podkreślają, że akcja skierowana jest do tych, którzy nie boją się skonfrontować z innym światopoglądem.
Wiele lat temu kard. Carlo Maria Martini oddał uczelnianą katedrę ateistom, aby mogli mówić o swoim obrazie świata. Jego pomysł cieszył się dużym zainteresowaniem tak wierzących, jak i niewierzących. Dzisiaj dialog między wierzącymi a niewierzącymi przekroczył mury uczelni i dotarł na Facebooka.
Celem akcji jest przede wszystkim walka ze złą atmosferą rozmowy niewierzących z wierzącymi. Negatywne, a czasem nawet agresywne nastawienia nie ułatwiają w żaden sposób relacji między osobami o różnych światopoglądach. „Rekolekcje” mają oznaczać odnowienie myślenia i przemianę nastawienia.
Od 20 marca, codziennie przez 10 dni, będą publikowane teksty dwóch osób, agnostyka i katolika, na kluczowe egzystencjalne tematy: m.in. cel życia, moralność, śmierć. Uczestnicy będą zaproszeni do dyskusji i dzielenia się swoim doświadczeniem na forum. Aby dołączyć do rekolekcji, trzeba na Facebooku odnaleźć profil „Prawdopodobnie pierwsze rekolekcje dla niewierzących” oraz kliknąć „lubię to”. Dzięki temu na osobistym profilu będą codziennie pojawiały się treści rekolekcyjne.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.