4 górnicy nie żyją, 6 jest wciąż poszukiwanych – to bilans kilkudziesięciu godzin akcji ratowniczej w kopalni Zofiówka w Jastrzębiu Zdroju, gdzie w sobotę nad ranem doszło do wstrząsu i wypływu metanu. Pod zakład przyszło w niedzielę wielu mieszkańców miasta.
"Można powiedzieć, że w Jastrzębiu wszyscy jesteśmy górnikami" – mówi pan Zbyszek, który przyszedł pod Zofiówkę z żoną i pięciorgiem dzieci. "Żeby widziały, że taka tragedia się dzieje, żeby miały świadomość, że trzeba być z tymi ludźmi, których to dotyka" – zaznaczył.
Katastrofa w Zofiówce wywołała na Śląsku tym większe poruszenie, że zaledwie 3 dni wcześniej w innym zakładzie Jastrzębskiej Spółki Węglowej - w kopalni Pniówek w Pawłowicach - w wyniku wybuchów metanu zginęło 5 górników, ponad 20 przebywa wciąż w szpitalach – część w stanie ciężkim – a 7 wciąż nie odnaleziono.
Podobnie jak w kopalni Pniówek, tak i w Zofiówce wchodzących do zakładu wita napis "kopalnia metanowa". Towarzyszący pokładom węgla metan to jedno z największych zagrożeń w polskim górnictwie. Zależnie od sytuacji może uczynić atmosferę niezdatną do oddychania lub – w razie inicjacji – wybuchnąć, niosąc śmierć i zniszczenie.
Na szybie Zofiówki powiewają w niedzielę zielono-czarne górnicze flagi przepasane kirem, a obok wejścia do zakładu kibice miejscowego klubu sportowego powiesili transparent z napisem: "Górnicy z Zofiówki wracajcie cali i zdrowi!". To przy nim ludzie zapalają znicze i zatrzymują się na chwilę modlitwy, jak pani Marzena z Jastrzębia Zdroju. "Kiedyś pracował tu mój mąż i dwaj synowie, jestem tak wzruszona ta tragedią ludzką, jaka się tu wydarzyła... Współczuję żonom, mamom, które straciły swoich bliskich" – mówi.
"Nikt sobie nie zdaje sprawy, jakie to musi być dla rodzin ciężkie. Niektórzy opisują górników, że taka praca, że mogą zmienić pracę - nie każdy może zmienić pracę, nie każdy chce, niektórzy lubią tę pracę" – podkreśla. "Kiedy mąż wychodził do pracy, zawsze się myślało, czy wróci. Dzięki Bogu już jest na emeryturze, młodszy syn też już nie pracuje w kopalni. Starszy pracuje, ale na powierzchni" – opowiada pani Marzena.
Pan Henryk przyjechał pod Zofiówkę specjalnie z odległych o ponad 50 km Siemianowic Śląskich. "Sam pracowałem w kopalni blisko 20 lat, cóż powiedzieć - serce boli. Łączę się w bólu z tymi żonami, dziećmi, może św. Barbara jakoś ich tam wyciągnie z tego dołu" – mówi, nie kryjąc łez.
Pod Zofiówkę przyszedł też w niedzielę były pracownik tej kopalni, Tadeusz, od 15 lat na emeryturze. "Brać górnicza musi się wspierać" - podkreśla. "Szkoda tych ludzi, najpierw na kopalni Pniówek, teraz Zofiówka, nie wiem co się dzieje, co się w ogóle z tym światem dzieje, w głowie się nie mieści" - ubolewa.
"Ja to przeżywam, bo moja rodzina jest cała górnicza. Ojciec pracował na Moszczenicy, mąż jest górnikiem. Jest to dla mnie szokujące, ja to przeżywam, dla mnie jest żałoba" - opowiada pani Elżbieta. "Kopalnia to nie jest przedszkole, ci co pracowali pod ziemią, o tym wiedzą" - podsumowuje jej mąż Henryk.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.