„Rolnicy powinni czuć się aktywną częścią społeczeństwa” – mówił do mieszkańców polskiej wsi arcybiskup Stanisław Gądecki. W Poznaniu świętowano 30. rocznicę powstania rolniczej „Solidarności”.
Z okazji jubileuszu metropolita poznański odprawił Mszę św. w kościele Najświętszego Zbawiciela. W homilii zwrócił uwagę na trudności, jakie towarzyszyły powstaniu Ogólnopolskiego Komitetu Założycielskiego NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych.
„Potrzebna była determinacja, aby rolnicy mogli uzyskać prawa, aby mogli uczestniczyć w życiu społecznym” – mówił metropolita poznański. Przypomniał działalność i tragiczną śmierć współzałożyciela Związku, Piotra Bartoszcze, zamordowanego przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa w 1984 roku.
Abp Gądecki przypomniał, że każdy związek zawodowy jest wykładnikiem walki o sprawiedliwość społeczną rozumianą jako staranie o właściwe dobro i prawa ludzi pracy. „Związek zawodowy powinien współpracować z innymi podmiotami i instytucjami, ale pamiętać też o tym, że nie jest partią polityczną” – podkreślił wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
Metropolita poznański przypomniał, że do zadań Związku Rolników Indywidualnych należy pełnienie funkcji reprezentatywnej pracujących rolników i kształtowanie ich środowiska społecznego, aby ich członkowie czuli się aktywną częścią społeczeństwa.
Wiceprzewodniczący Episkopatu przekonywał też, że związek zawodowy powinien dostrzegać hierarchię wartości, konsekwentnie sięgać po dobra najwyższe, a nie skupiać się wyłącznie na dobrach materialnych. Abp Gądecki prosił, by rolnicy skupieni w NSZZ „Solidarność” pamiętali o postanowieniach statutowych i kultywowali etykę zawodową, odwołując się do etyki chrześcijańskiej.
W Mszy uczestniczyli rolnicy indywidualni, przedstawiciele parlamentarzystów i samorządowców Poznania i Wielkopolski. Uczestnicy obchodów modlili się za inicjatorów powstania związku zawodowego, dziękując za jego powstanie i działalność.
W Poznaniu w dniach 8-9 marca 1981 roku powołano Ogólnopolski Komitet Założycielski NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.