Wiosenna sesja plenarna niemieckiego episkopatu rozpoczęła się w westfalskim Paderborn. Bierze w niej udział 69 biskupów z 27 diecezji. Wśród gości towarzyszących początkowi obrad jest również nuncjusz apostolski w Niemczech abp Jean-Claude Périsset.
Główne tematy obrad to podsumowanie rocznej pracy po ujawnieniu przypadków molestowania nieletnich przez duchownych, dialog ekumeniczny oraz przygotowania do pielgrzymki Benedykta XVI do Niemiec.
Ten ostatni temat przyciąga w tym roku największą uwagę niemieckich mediów. Już jutro biskupi Fryburga, Berlina i Erfurtu, czyli diecezji, w których będzie gościł Papież, przedstawią zarys programu wrześniowej pielgrzymki Benedykta XVI do swojej ojczyzny. W centrum uwagi znajdują się też starania o wyjaśnienie ujawnionych w ubiegłym roku przypadków molestowania nieletnich przez duchownych. Na początku marca niemiecki episkopat, jako pierwsza instytucja w Niemczech, zapowiedział gotowość wypłacania odszkodowań ofiarom przemocy seksualnej. Powołanie do życia specjalnego funduszu a także specjalistyczna praca psychologiczna w tej dziedzinie będą omawiane podczas rozpoczętej sesji plenarnej.
Oprócz tego cały dzień konferencyjny niemieccy biskupi poświęcą tematyce ekumenicznej. Wielu z nich zgłosiło taką potrzebę ze względu na zbliżający się jubileusz 500 lat reformacji. Co prawda, jak zaznaczają biskupi, „Kościół katolicki nie może świętować tego jubileuszu, bo wydarzenie to doprowadziło do rozłamu”, ale 2017 r. to ważna data, która zobowiązuje do zastanowienia się nad jednością Kościoła. Biskup Erfurtu Joachim Wanke powiedział, że „historia reformacji to historia zaprzepaszczonych szans, również ze strony Kościoła katolickiego”.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.