Reklama

Hierarchowie na Krzeptówkach

Biskupi i kardynałowie uczestniczący w 354. zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski przybyli dziś rano do sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem. Uroczystej Mszy św. przewodniczył abp Józef Michalik. Obecny był także abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce.

Reklama

Wszystkich zgromadzonych dostojników kościelnych powitał ks. Marian Mucha, kustosz sanktuarium i proboszcz parafii na zakopiańskich Krzeptówkach.

Eucharystii przewodniczył abp Józef Michalik. Głównymi koncelebransami był kard. Stanisław Dziwisz, kard. Kazimierz Nycz i kard. Józef Glemp, oraz abp Marian Gołębiewski.

Homilię wygłosił abp Marian Gołębiewski, metropolita wrocławski. Hierarcha – odwołując się do biblijnej historii proroka Jonasza - mówił, że człowiek współczesny wymaga od Chrystusa nadzwyczajnych znaków. - Ludzie zadają pytania, dlaczego Bóg milczy, gdy chrześcijanie giną, gdy dochodzi do strasznych walk. Tymczasem mamy do dyspozycji wiele Jego znaków, które są ukryte w niewidzialnych łaskach pod postacią sakramentów – mówił abp Gołębiewski.

Kaznodzieja wyjaśnił, że „sama obecność Jezusa była wielkim i wyjątkowym znakiem łaskawości dobroci Boga. Chrystus był znakiem, że z jego narodzeniem nastała już era mesjańska i przybliżyło się Królestwo Boże. Niestety faryzeusze nie chcieli w to uwierzyć. Uporczywie domagali się wyraźnego, bardzo konkretnego znaku”.

Hierarcha podkreślił następnie, że „żaden nowy znak nie zostanie dany, oprócz znaku Jonasza, a znakiem tym jest wezwanie do pokuty”. „Jeśli dziś, szukając potwierdzenia prawdziwości wiary, chrześcijanie czekają jeszcze na jakiś znak z nieba, to bądźmy przekonani, że na niego się nie doczekają. Natomiast znak Jonasza możemy oglądać w tej Mszy św., którą w tej chwili celebrujemy” – podkreślił z mocą.

Wyjaśnił dalej, że ten obowiązek wzywania do pokuty – choć dla świata mało atrakcyjny – jest obowiązkiem naszego pokolenia, wszystkich współczesnych chrześcijan. „Mamy iść na współczesne Areopagi z nową ewangelizacją, przede wszystkim z ewangelizacją kultury. Pod tym względem jesteśmy dzisiejszymi Jonaszami, nawołującymi do pokuty w Krakowie, Warszawie, we Wrocławiu, w Rzymie, w Paryżu i Nowym Jorku”.

Następnie abp Gołębiewski wyjaśnił, że nie można akceptować fałszywych eschatologii kryjących się w różnego rodzaju współczesnych publikacjach czy ruchach. Jako negatywne przykłady wymienił niektóre objawienia prywatne czy „silny ruch intronizacji Jezusa Chrystusa Króla Polski”.

Na zakończenie Mszy św. kardynałowie i biskupi udzielili uroczystego błogosławieństwa wszystkim licznie zgromadzonym wiernym. Wśród nich byli górale ubrani w stroje regionalne. Nie zabrakło także delegacji z pocztami sztandarowymi różnych instytucji. W modlitwie uczestniczyli ponadto przedstawiciele władz samorządowych na czele z burmistrzem Zakopanego Januszem Majchrem i starostą tatrzańskim. Obecni byli również kierownicy Polskich Kolei Linowych oraz Tatrzańskiego Parku Narodowego. Liturgię uświetniła gra kapeli góralskiej.

Abp Józef Michalik podziękował władzom miasta za tak piękną gościnę u stóp górskich szczytów. Stwierdził, że biskupi będą musieli pozostać w Zakopanem nieco dłużej, aby omówić wszystkie sprawy zaplanowane na zebranie episkopatu. Księża pallotyni zapewnili, że w sanktuarium na Krzeptówkach codziennie o godz. 12 jest odprawiana Msza św. w intencji wszystkich spraw polskiego Kościoła i jego duszpasterzy.

7 czerwca 1997 r. w sanktuarium Mszę św. sprawował Jan Paweł II, który konsekrował kościół i wygłosił kazanie. W swojej homilii papież wyraził wdzięczność za tę świątynię i prowadzoną tutaj modlitwę w jego intencji. „Sanktuarium na Krzeptówkach jest mi w najszczególniejszy sposób bliskie i drogie. Za przyczyną Matki Bożej Fatimskiej życie zostało mi na nowo darowane. Przybyłem do was, aby wam podziękować za waszą dobroć, pamięć i modlitwę, która tu trwa nadal. Dziękuję wszystkim za tę świątynię. Zawiera ona waszą miłość do Kościoła i papieża” - mówił Jan Paweł II.

Ojcowie pallotyni działali na Krzeptówkach od początku lat 50. ub. wieku. Kaplica Niepokalanego Serca Maryi powstała w 1951 r. Poświęcił ją ks. arcybiskup Baziak 11 października 1959 r. W kaplicy znajduje się historyczna figura Matki Bożej Fatimskiej, podarowana przez biskupa Fatimy kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu w 1961 r. 15 października 1961 r., ówczesny biskup Krakowa - Karol Wojtyła dokonał poświęcenia figury i kaplicy.

Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej stanowi dzisiaj wielkie centrum pielgrzymkowe. Jest odwiedzane przez rzesze pielgrzymów. To w ogrodach maryjnych są elementy ołtarza, przy którym Jan Paweł II sprawował Mszę św. pod Wielką Krokwią. Jest tu też replika krzyża na Giewoncie, pod którym złożono niedawno urnę z ziemią spod Smoleńska.

Obrady episkopatu po raz pierwszy odbywają się w „Księżówce”. Dom Rekolekcyjny, należący do episkopatu świętuje w tym roku 100-lecie istnienia. W 1997 r. trzy dni w „Księżówce” spędził Jan Paweł II. – To było największe zgromadzenie hierarchów w tym miejscu. Byli dostojnicy z Watykanu, wszyscy biskupi polscy, którzy mogli tu wtedy przyjechać. Dlatego Jan Paweł II nazwał to miejsce „Małym Watykanem” – przypomniał ks. Leszek Mirek, dyrektor „Księżówki”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
2°C Wtorek
rano
7°C Wtorek
dzień
8°C Wtorek
wieczór
8°C Środa
noc
wiecej »

Reklama