USA: emigracja poszukująca wiary

Kościół w Stanach Zjednoczonych jest już w pełni gotowy do powołania ordynariatu dla byłych anglikanów. Brak tylko stosownej decyzji Kongregacji Nauki Wiary – ogłosił ks. Scott Hurd, współpracownik kard. Donalda Wuerla, któremu Stolica Apostolska poleciła troskę o tamtejszych konwertytów.

W USA anglikanie tworzą tak zwany Kościół episkopalny. W ostatnich latach uległ on daleko idącej liberalizacji. To właśnie jego postawa budzi najwięcej kontrowersji i przyczynia się do rozłamów wewnątrz Wspólnoty Anglikańskiej. Chodzi tu w szczególności o stosunek do homoseksualizmu, błogosławienie związków jednopłciowych oraz dopuszczanie homoseksualistów do stanu duchownego, z biskupstwem włącznie.

W takiej sytuacji coraz więcej amerykańskich anglikanów spogląda z nadzieją na Kościół katolicki. „Wielu uświadamia sobie, jak wielka przepaść dzieli ich wiarę od działań i polityki Kościoła episkopalnego” – zaznacza ks. Hurd. W jego przekonaniu to Duch Święty prowadzi tych zawiedzionych anglikanów do Kościoła katolickiego. Przejawia się to w tym, że nad motywacją negatywną górę bierze pozytywna wola przyjęcia wiary katolickiej – zauważa amerykański duchowny.

Tymczasem trwa oficjalny dialog między dwoma Kościołami w Stanach Zjednoczonych. Konferencja Episkopatu USA opublikowała komunikat po ostatniej sesji dialogu, która dotyczyła właśnie homoseksualizmu. Delegacje obu stron zapoznały się z przeciwstawnymi stanowiskami obu Kościołów na ten temat. W komunikacie wyrażono podziw dla pokory uczestników dialogu, którzy potrafili cierpliwie wysłuchać argumentów strony przeciwnej. Oficjalne delegacje katolików i anglikanów pokrzepiły się stwierdzeniem, że choć nie zgadzają się w sprawie homoseksualizmu, istnieje wiele innych kwestii moralnych, w których oba Kościoły mają to samo stanowisko – czytamy w oświadczeniu.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
-1°C Wtorek
rano
2°C Wtorek
dzień
2°C Wtorek
wieczór
1°C Środa
noc
wiecej »