Papież Franciszek spotkał się w środę z żonami dwóch ukraińskich oficerów z batalionu Azow, którego żołnierze bronią się obecnie na terenie stalowni Azowstal w Mariupolu. Młode Ukrainki napisały w ostatnich dniach do papieża i w odpowiedzi otrzymały zaproszenie na audiencję generalną - wyjaśniła Ansa.
Papież Franciszek spotkał się z żonami dwóch ukraińskich żołnierzy z Azowstalu. Kobiety błagały o pomoc.#PopeFrancis met two wives of #AzovstaI soldiers. Women pleaded for help.pic.twitter.com/RPWevoqOCk
— Wojciech Cegielski (Polskie Radio / podcast Świat) (@wojciechce) 11 maja 2022
Do spotkania doszło na zakończenie audiencji na placu Świętego Piotra. Kobiety podeszły do papieża.
Ansa podała, że do Watykanu przybyły Kateryna Prokopenko, żona dowódcy Denysa Prokopenko i Julia Fedosiuk, żona oficera Arsenija Fedosiuka. Ich obecność, jak podkreślono, miała przede wszystkim charakter humanitarny ze względu na sytuację, jaka panuje na terenie zakładu metalurgicznego w Mariupolu.
Przed kilkoma dniami papież otrzymał list z prośbą o podjęcie działań na rzecz ewakuacji i uratowania przebywających tam ludzi.
SYTUACJA NA UKRAINIE: Relacjonujemy na bieżąco
Podczas środowej audiencji generalnej Franciszek, zwracając się do Polaków powiedział: "W poniedziałek obchodziliście uroczystość świętego Stanisława, biskupa i męczennika, patrona waszej Ojczyzny".
"Niech on, niezłomny obrońcy Bożego ładu moralnego, szczególnie w tym tygodniu modlitw o powołania, wyjedna wszystkim młodym dar mądrego rozeznania życiowej drogi, zawierzenia Chrystusowi i wierności wartościom ewangelicznym" - dodał.
Niemieckich pielgrzymów papież poprosił, by odmawiali różaniec w intencji pokoju na świecie.
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.