Damian Stayne do kapłanów: Bóg przez Eucharystię powołuje nas do wielkiej intymności z sobą

Damian Stayne, katolicki ewangelizator z Wielkiej Brytanii, założyciel Wspólnoty „Cor et lumen Christi” jest głównym prowadzącym Triduum dla kapłanów przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego, które odbywa się od 31 maja do 2 czerwca w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie.

Tematyka Triduum skupia się na słowie „wzrastać”. W pierwszym spotkaniu kapłani archidiecezji częstochowskiej wysłuchali konferencji nt. „Wzrastać w intymności Boga”.

Rozpoczynając spotkanie modlitewne abp Wacław Depo, metropolita częstochowski przypomniał, że kapłani „muszą być posłuszni natchnieniom Ducha Świętego”. – Jesteśmy tutaj, aby wzrastać w intymności Boga – podkreślił abp Depo.

Arcybiskup poprosił kapłanów, by modlili się o dar nowych powołań kapłańskich. – Potrzebna jest ufna modlitwa o dar wierności w łasce dla nas samych – wskazał i dodał: – Naszym zadaniem jest ufna modlitwa do Ducha Świętego.

Damian Stayne mówiąc o intymności z Bogiem poprzez Najświętszą Eucharystię pytał: – Kto z nas żyje tą tajemnicą aż do tego, czego pragnie od nas Bóg? Wyjaśnił, że „intymność dotyka serca”. – Ona oznacza najgłębsze miejsce, wnętrze. Kiedy nie dajesz serca, nie ma intymności – mówił.

– Bóg przez Eucharystię powołuje nas do wielkiej intymności między Jego Sercem i naszym sercem – podkreślił i zaznaczył, że „poszukiwanie intymności z Bogiem w Eucharystii ma dwa aspekty, są nimi: pokora i pragnienie”.

Stayne zacytował również słowa św. Augustyna: „Im więcej pragnienia rozszerza serce, tym bardziej jesteśmy gotowi na przyjęcie Boga”.

Mówiąc o pragnieniu bliskości z Chrystusem Eucharystycznym przypomniał słowa Psalmu 63: „Boże, Ty Boże mój, Ciebie szukam; Ciebie pragnie moja dusza, za Tobą tęskni moje ciało, jak ziemia zeschła, spragniona, bez wody”. – Trzeba mieć to pragnienie psalmisty – zaznaczył.

Ewangelizator podkreślił, że „przeszkodą na osiągnięcie tej intymności jest brak pokory, gdy brakuje nam poczucia bycia niegodnymi, oraz brak nadziei i wiary oczekującej”. – Musimy uświadomić sobie, że Eucharystia jest największym skarbem Kościoła. Trzeba mieć wiarę oczekującą, głęboka uważność serca. Potrzebujemy większego serca – kontynuował.

Damian Stayne zaapelował do kapłanów o ożywienie katechezy eucharystycznej. – Ludzie pragną widzieć kapłanów rozpalonych przy ołtarzu – podkreślił i powtórzył za Benedyktem XVI, że „ jedynymi chrześcijanami jacy pozostaną na świecie to będą mistycy”.

Po konferencji odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu. Podczas spotkania modlitewnego śpiewała Schola liturgiczna „Domine Jesu” pod dyrekcją ks. Mateusza Ociepki.

W kolejne dni Triduum Damian Stayne wygłosi konferencje nt. „Wzrastać w posłudze w mocy Ducha Świętego” (1 czerwca) i „Wzrastać w radości świętości” (2 czerwca).

Pierwsze Triduum dla kapłanów archidiecezji częstochowskiej odbyło się w dniach 17-19 czerwca 2020 r. przed uroczystością Najświętszego Serca Pana Jezusa. Natomiast w 2021 r., w dniach 19-21 maja Triduum kapłańskie odbyło się pod hasłem: „Sługą moim jesteś, wybrałem cię...” (Iz 41, 9b).

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
29°C Poniedziałek
wieczór
25°C Wtorek
noc
20°C Wtorek
rano
29°C Wtorek
dzień
wiecej »