Pozostająca pod kontrola Demokratów Izba Reprezentantów Kongresu USA uchwaliła w środę ustawę zaostrzającą przepisy dotyczące dostępu do broni palnej. Przewiduje ona m.in. podniesienie minimalnego wieku uprawniającego do zakupu półautomatycznego karabinu szturmowego z 18 do 21 lat.
Ustawa zakazuje też używania magazynków o pojemności powyżej 15 naboi.
Ustawę nazwaną "aktem chroniącym nasze dzieci" przegłosowano w niższej Izbie Kongresu po dwóch masowych strzelaninach w minionym miesiącu. W masakrze w Uvalde, w Teksasie, zginęło 19 uczniów i dwie nauczycielki, a w Buffalo, w stanie Nowy Jork, 10 osób.
Czytaj: Masakra w Teksasie: zabójca ostrzegał przed atakiem
"To były zamachy na kulturę naszego kraju, musimy zapewnić by nasze dzieci mogły chodzić do szkoły bez strachu i obaw o swoje bezpieczeństwo" - powiedziała demokratyczna przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi.
Ustawa przeszła większością głosów Demokratów w stosunku 223:204, dwóch Demokratów było przeciwnych. Demokratów wsparło natomiast swymi glosami pięciu Republikanów.
Przywódcy Republikanów w Izbie Reprezentantów wzywali swoich kolegów do zakwestionowania ustawy. Argumentowali, że jej postanowienia naruszają prawa Amerykanów wynikające z Drugiej Poprawki do Konstytucji i ograniczają ich zdolność do obrony.
Czytaj także: USA: Dziewczynka, która przeżyła masakrę w Uvalde, wystąpiła w Kongresie
Zgodnie z przewidywaniami, jest mało prawdopodobne, by ustawę w tej formie przyjął Senat, który pracuje nad własną wersją. Projekt Senatu kładzie nacisk na poprawę programów zdrowia psychicznego, zwiększenie bezpieczeństwa w szkołach i dokładniejsze sprawdzania osób kupujących broń.
Przełamanie spodziewanej obstrukcji parlamentarnej (filibuster) wymaga 60 głosów w 100-osobowej izbie wyższej Kongresu. Demokraci mają ich tylko 50. W przypadku równej liczby głosów zwolenników i przeciwników decyduje wiceprezydent Kamala Harris jako przewodnicząca Senatu.
Według CBS News jeden z głównych negocjatorów demokratycznych w sprawie broni palnej, senator Chris Murphy przewiduje jednak, że ustawa Izby Reprezentantów wywrze presję na Senat, by "zrobił to, co należy".
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.