Chaos organizacyjny podczas finału piłkarskiej Ligi Mistrzów w Paryżu, pomiędzy Realu Madryt i Liverpoolem, spowodował poważne szkody wizerunkowe Francji - głosi opublikowany w piątek raport rządu znad Sekwany.
30-stronicowy raport nie wskazuje bezpośrednio na policję ani inne służby porządkowe, które miały czuwać nad bezpieczeństwem i sprawnym przeprowadzeniem meczu, jako winnych chaosu organizacyjnego. Dokument zaleca utworzenie krajowego komitetu do pilotowania dużych międzynarodowych wydarzeń sportowych.
"Łańcuch niefortunnych wydarzeń francuskich władz przyczynił się do chaosu organizacyjnego podczas finał Ligi Mistrzów w Paryżu 28 maja, wyrządzając poważne szkody wizerunkowe krajowi" - napisano w rządowym raporcie.
Jego autorzy uważają za zasadne pytania od obserwatorów z zagranicy o zdolność Francji do przeprowadzania z sukcesami głównych wydarzeń sportowych, za które wkrótce będzie odpowiedzialna. Paryż w najbliższych latach będzie gospodarzem pucharu świata w rugby w 2023 oraz igrzysk olimpijskich w 2024 roku.
Michel Cadot, międzyresortowy przedstawiciel rządu ds. igrzysk olimpijskich i innych ważnych wydarzeń sportowych, napisał, że głównym czynnikiem wywołującym nieład organizacyjny był "niekontrolowany napływ dodatkowych grup kibiców bez biletów lub z fałszywymi wejściówkami, w niespotykanych dotąd proporcjach".
Cadot dodał, że początkowe twierdzenie ministra spraw wewnętrznych Geralda Darmanina o tym, że aż 40 tys. fanów Liverpoolu, którzy zgromadzili się przed Stade de France, nie miało biletów, albo posługiwało się podrobionymi wejściówkami, co miało wywołać chaos, powinno zostać zrelatywizowane.
Nowa premier Francji Elisabeth Borne poprosiła ministrów spraw wewnętrznych i ministrów sportu o bezzwłoczne podjęcie zaleceń i wprowadzenie ich w życie.
Obcokrajowcy, którzy padli ofiarami przestępstw podczas i po finale piłkarskiej Ligi Mistrzów w dniach 28 i 29 maja 2022 roku, mogą składać skargi on-line do francuskiego wymiaru sprawiedliwości za pośrednictwem formularza opublikowanego na stronie internetowej ambasady francuskiej w Londynie.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.