Nocnym czuwaniem w karmelitańskim sanktuarium maryjnym w Czernej k. Krakowa rozpoczynają się dzisiaj obchody odpustu Matki Bożej z Góry Karmel.
Matka Boża z Góry Karmel jest główną patronką zakonu karmelitów bosych. Poświęcone jej sanktuarium w Czernej przyciąga w lipcu pielgrzymów z całej Polski.
W nocy z 15 na 16 lipca w sanktuarium w Czernej zaplanowano maryjną noc czuwania. Rozpocznie się procesją różańcową o godz. 21. W sobotę 16 lipca Mszy św. o godz. 11 i procesji eucharystycznej będzie przewodniczył prowincjał krakowskich karmelitów bosych o. Piotr Jackowski OCD.
Tydzień później odbędzie się 24. Ogólnopolskie Spotkanie Rodziny Szkaplerznej. Myślą przewodnią uroczystości są słowa: "Szkaplerza się trzymajmy i Maryję wzywajmy", zaczerpnięte z maryjnej pieśni ludowej. W czerneńskim sanktuarium zgromadzą się wspólnoty Bractwa Szkaplerznego, osoby noszące szkaplerz i ci, którzy pragną go przyjąć.
"Smutne wydarzenia związane z działaniami wojennymi prowadzonymi u naszych sąsiadów w Ukrainie, wielomilionowa rzesza uchodźców, matek i dzieci, osób starszych, która znalazła gościnne przyjęcie w Polsce, ale także liczne wyzwania, jakie stają dziś przed nami, sprawiają, że pragniemy te niełatwe sprawy zawierzyć Maryi. Zawierzyć Matce Pana, tak jak w niełatwym czasie dokonał tego kard. Stefan Wyszyński - prymas Polski" - pisze w zaproszeniu do udziału w uroczystościach o. Jackowski.
24. Ogólnopolskie Spotkanie Rodziny Szkaplerznej odbędzie się w sobotę 23 lipca. Uroczystej Mszy św. o godz. 11 będzie przewodniczył bp Robert Chrząszcz, biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej. W programie dnia są m.in. konferencja, przyjęcie nowych członków i nabożeństwo maryjne. Dzień później, w niedzielę, obchodzona będzie w Czernej uroczystość św. Eliasza Proroka, patrona kościoła.
Klasztor karmelitów bosych w Czernej jest jednym z najbardziej znanych ośrodków kultu Matki Bożej Szkaplerznej w Polsce. Został ufundowany w 1629 r. jako erem przez Agnieszkę z Tęczyńskich Firlejową. Życie zakonne rozpoczęto w nim w 1633 roku. Funkcję eremu klasztor spełniał faktycznie do 1797 roku. W latach 1875−1911 należał do prowincji austriackiej zakonu. Po okresie osłabienia dzieło odnowy życia zakonnego podjęli w 1880 r. karmelici bosi z Austrii, Francji i Belgii. Od tego czasu w klasztorze mieści się nowicjat.
W Czernej, oprócz klasztoru, znajdują się również Dom Rekolekcyjny Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus, Dom Pielgrzyma oraz stacje drogi krzyżowej, która położona jest na wzgórzu. W okolicach znajduje się także źródełko św. Eliasza.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.