Kuriozalny pomysł zagospodarowania miejsca, w którym toczyły się najbardziej krwawe walki o Mariupol opracowuje rosyjskie ministerstwo budownictwa.
O przygotowywanych planach odbudowy Mariupola, nad którymi pracuje rosyjski resort budownictwa, informuje ukraiński wywiad wojskowy. Zgodnie z tym planem, na terenie zakładów metalurgicznych Azowstal ma powstać park lub miejsce wypoczynku. Dokument zatytułowany "Koncepcja planu zagospodarowania przestrzennego miasta Mariupol" ma być rozłożonym na lata planem integracji nadmorskiego miasta z samozwańczą Doniecką Republiką Ludową, a w dalszej perspektywie włączenia tych terenów w skład Federacji Rosyjskiej.
"(W sprawie Azowstalu) nakreślono kilka scenariuszy. Wśród nich jest m.in. zapełnienie podziemnej części fabryki śmieciami, (a na powierzchni) stworzenie parku i użytków rolnych. Inny wariant przewiduje powstanie parku oraz terenów turystycznych i rekreacyjnych. Na realizację całego projektu, w zależności od przyjętej koncepcji, (Rosjanie) chcą poświęcić od 8 do 42 lat. - informuje ukraiński wywiad.
Priorytetowo odbudowywana ma być infrastruktura transportowa i socjalna. Do 2025 r. w mieście ma mieszkać ok 200 tys. osób. Przed wojną Mariupol zamieszkiwało około 400 tys. mieszkańców. Obecnie w zniszczonym przez rosyjskie wojska mieście przebywa około 120-130 tys. cywilów, z czego 70 tys. stanowią osoby w podeszłym wieku. Ta liczba jednak maleje - kolejni mieszkańcy opuszczają miasto na skutek represji stosowanych przez prorosyjskie władze miasta. Tylko na skutek działań wojennych zginęło co najmniej 22 tysiące cywilnych mieszkańców Mariupola.
Tak wynika z sondażu SW Research wykonanego na zlecenie "Wprost".
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.