Zmarł po długiej walce z chorobą nowotworową 9 września 2022 r. w wieku 59 lat. Był postacią nietuzinkową, oddaną lokalnej społeczności i Kościołowi. Troszczył się o promowanie wartości rodzinnych.
Sławomir Kaptur urodził się w 1963 r. i wychowywał w Świdnicy, czasem na dłużej odwiedzając rodzinne strony taty Kazimierza w Tymbarku. Jako dziecko był ministrantem w parafii św. Stanisława i św. Wacława i harcerzem w drużynie Mrówkojadów. Do matury przygotowywał się w I LO im. Jana Kasprowicza na profilu matematyczno-fizycznego. Studia odbył na Politechnice Wrocławskiej na wydziale budownictwa. Po trzecim roku ożenił się z Joanną Skrzypczak na pieszej pielgrzymce do Częstochowy.
Po skończeniu studiów i zasadniczej służby wojskowej rozpoczął własną działalność gospodarczą - sklep zwany Białym Domem, w którym pracował do końca swojego życia. Już po biopsji na łóżku szpitalnym robił nawet zamówienia do sklepu. Bardzo zaradny życiowo, nie bał się ryzykownych decyzji, żeby utrzymać powiększającą się rodzinę. Jako przedsiębiorca bardzo aktywnie działał na rzecz swojego środowiska. Przez jakiś czas był prezesem Stowarzyszenia Kupców i Przedsiębiorców "Gryf", w ramach którego walczył o zachowanie rodzimego handlu przed zalewem obcych sieci handlowych.
Był twórcą i założycielem sieci handlowej "Polskie Sklepy" skupiającą lokalnych kupców. Razem działali jako grupa zakupowa, wspierali się i przyjaźnili. Jego niespożyte pokłady energii przejawiały się w wielu inicjatywach: Stowarzyszenia Patriotycznego, Szlachetnej Paczki, zbiórki podpisów pod obywatelskim projektem ustawy "Stop Aborcji", akcji "Rodzina ma Głos", dającej certyfikaty i poparcie kandydatom na posłów do sejmu, którzy będą promować ustawy wspierające rodziny.
Formował się we wspólnocie Domowego Kościoła, zrealizował cykl spotkań “Kuźnia Wiary” dla młodzieży i dorosłych pogłębiających wiedzę religijną. Był aktywnym członkiem Rady ds. Apostolstwa Świeckich i organizatorem pierwszych Diecezjalnych Rekolekcji Ewangelizacyjnych. Wraz z młodzieżową wspólnotą kościoła św. Krzyża nagrał, wydał i rozprowadził płytę z utworami religijnymi śpiewanymi przez młodzież.
- To był człowiek wiary i czynu. Nie było dla niego rzeczy niemożliwych. Przy wielu działaniach, w które się angażował, pytał tylko: w jaki sposób to zrobić? Przekuwał pomysły w konkretne wydarzenia na chwałę Bożą i dla dobra ludzi. Przy tym zawsze ciepły, uśmiechnięty i otwarty. Do głębi kochający swoją żonę. Ich małżeństwo to przykład miłości, jedności i służby do ostatnich dni. Dziękuję Bogu, że mogłam ich poznać i uczyć się od nich, jak zmieniać siebie i świat - wspomina Justyna Dochniak, która z mężem Pawłem stanęli na czele fundacji po Kapturach.
Więcej wspomnień o śp. Sławomirze znajdziecie w papierowym wydaniu świdnickiej edycji "Gościa Niedzielnego" (38/2022).
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.