W ciągu zaledwie 50 lat ich populacja zmniejszyła się o dwie trzecie. Jakie są tego przyczyny?
Aż o 69 proc. spadła w ciągu ostatniego półwiecza liczebność dzikich zwierząt na świecie - alarmuje organizacja WWF i Londyńskie Towarzystwo Zoologiczne. "Od oceanów po tropikalne lasy deszczowe, liczebność ptaków, ryb, płazów i gadów spada" - opisano w opublikowanym w czwartek dokumencie "Living Planet Report 2022". Co istotne, raport publikowany co dwa lata pokazuje, że tempo kurczenia się populacji dzikich zwierząt przyspiesza: w poprzednim raporcie na przestrzeni 50 lat spadek wynosił 68 proc., a w zestawieniu sprzed 4 lat był to spadek rzędu 60 proc. Populacja dzikiej fauny najszybciej kurczy się w takich makroregionach jak Ameryka Łacińska i region Karaibów, w tym Amazonii, gdzie spadek średniej wielkości populacji dzikich zwierząt osiągnął 94 proc. Najwolniej proces ten przebiega w Europie - tutaj wskaźnik wyniósł 18 proc. W badaniu przeanalizowano 32 tys. populacji 5230 gatunków zwierząt, aby zmierzyć zmiany w liczebności dzikiej fauny na całym świecie.
Wśród gatunków, które całkowicie wymarły w ostatnich latach są m.in.:
Jakie czynniki najmocniej wpływają na te zjawiska? Dochodzi do tego z powodu wycinki lasów, wzrostu konsumpcji i zanieczyszczeń środowiska na skalę przemysłową. Zwierzęta mają coraz większe trudności w poruszaniu się po lądzie, ponieważ ich środowisko życia jest ograniczane przez infrastrukturę i pola uprawne. W ramach działalności człowieka niszczone są naturalne łąki, mokradła i lasy, które są dla dzikiej zwierzyny naturalnym ekosystemem.
Gdy w 2018 r. czasopismo "Nature" opublikowało wyniki badań przeprowadzonych przez zespół naukowców z University of Queensland, okazało się, że w stanie dzikim (czyli nie eksploatowanym przez człowieka w zakresie np rolnictwa czy przemysłu) pozostaje jedynie 23 proc. powierzchni lądu i 13 proc. powierzchni oceanów na świecie, nie licząc Antarktydy. Sto lat wcześniej takich dzikich obszarów lądowych było aż 77 proc. Tylko między rokiem 1993 a 2009 pod uprawy i produkcję zajęliśmy blisko 3,5 mln km 2.
W badaniu przeanalizowano 32 tys. populacji 5230 gatunków zwierząt, aby zmierzyć zmiany w liczebności dzikiej fauny na całym świecie.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.