"Mogilizacji - nie" - pod tym hasłem ponad 20 rosyjskich ruchów obrony praw człowieka i obrony demokracji wezwało rosyjskich żołnierzy poborowych, by odmawiali udziału w wojnie przeciwko Ukrainie lub poddawali się, zanim wejdzie w życie przyjęta przez Dumę Państwową ustawa penalizująca takie czyny.
Apel ukazał się na stronie internetowej ruchu Wiesna.
"Duma Państwowa w trybie pilnym przyjęła ustawę o zmianie Kodeksu Karnego. Wprowadza on odpowiedzialność karną dla żołnierzy za oddanie się do niewoli, samowolne opuszczenie jednostki i niewykonanie rozkazu. Rada Federacji ma zatwierdzić ustawę już 21 września. Prawdopodobnie tego samego dnia zostanie podpisana przez Putina - i wtedy oficjalnie wejdzie w życie. To radykalnie zmieni sytuację żołnierzy, którzy nie chcą uczestniczyć w +operacji specjalnej+" - czytamy w apelu.
Autorzy apelu m.in. zwracają uwagę, że ustawa będzie działać nawet wtedy, gdy nie zostanie wprowadzony stan wojenny - zmiany dotyczą niewykonania rozkazu "w czasie konfliktu zbrojnego", a nie oficjalnie wypowiedzianej wojny.
Zaznaczono ponadto, że zmiany dotkną nie tylko wojskowych, którzy są już w Ukrainie, ale także tych, którzy przebywają jeszcze w jednostkach wojskowych w Rosji i są przygotowywani do wysłania do strefę konfliktu.
Wyżej wymienione poprawki zostały jednogłośnie przyjęte przez Dumę Państwową w drugim i trzecim czytaniu. Do kodeksu karnego dodano między innymi artykuł o dobrowolnym oddaniu się do niewoli, za co grozi od 3 do 10 lat więzienia, jeśli czyn nie nosi znamion zdrady stanu.
Przegłosowanie ustawy poprzedziło ogłoszenie przez Putina częściowej mobilizacji, które nastąpiło w środę rano. Ruch Wiesna wkróce potem opublikował wykorzystujący grę słów apel "Nie dla mogilicacji".
Ruch Wiesna (w tłumaczeniu na polski: wiosna - PAP) to organizacja założona w 2013 roku w Petersburgu, skupiająca, według informacji na jej stronie internetowej "liberałów, demokratów i obrońców praw człowieka, którzy chcą zbudować nową Rosję na zasadach wolności i praw człowieka".
Aktualizujemy na bieżąco: Nasza relacja z wojny na Ukrainie
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.