"Od tego, czy solidarnie się przejmiemy tym zadaniem, naprawdę zależą losy ludzi, którzy przyjdą po nas, i świata, w którym dziś żyjemy" - przekonuje krakowski biskup pomocniczy.
W Niedzielę św. Franciszka, obchodzoną po przypadającej 4 października uroczystości św. Franciszka z Asyżu, bp Damian Muskus OFM zachęca, by włączyć się w inicjatywy ekologiczne. W tym roku wydarzenie przebiega pod hasłem „Mniej znaczy więcej. Radość z dzielenia”.
„Któż z nas nie doświadczył choć raz, że radość dzielona z innymi wzmacnia się i mnoży, a dar ofiarowany z serca zwraca się wielokrotnie, choć dawca wcale tego nie oczekuje?” - zastanawia się krakowski biskup pomocniczy w swoim wpisie na FB. „Trochę zapominamy o tej najprostszej recepcie na szczęście, o radości z dzielenia, o dawaniu innym siebie, swojego czasu, materialnego i duchowego wsparcia, przyjaznych słów czy wspólnego milczenia. Warto przywracać ten prosty, ale głęboki smak braterstwa, uczyć się go w drobiazgach” - podkreśla.
Duchowny uważa, że „gromadzenie rzeczy, doznań, kolekcjonowanie powierzchownych relacji na dłuższą metę nie przynosi nasycenia, a nawet wzmaga niepokój”. „Wyzbywanie się niepotrzebnych rzeczy, oczyszczanie serca z zagracających je, ale niewiele dających wrażeń, asceza codziennego życia i koncentracja uwagi na sprawach najważniejszych i koniecznych przynosi wolność duszy i lekkość sercu” - wyjaśnia kolejną „receptę na szczęście”.
Jego zdaniem, umiejętność minimalizmu i dzielenia się nadmiarem zgromadzonych rzeczy powoduje, że „oddychamy pełną piersią, wolniejsi i szczęśliwsi”. „Nie tylko my. Oddycha z nami ziemia, umęczona nadmierną produkcją, eksploatowana aż do wyjałowienia i coraz częściej buntująca się przeciwko człowiekowi, który zapomniał, że nie jest jej właścicielem, że została mu ona wypożyczona” – dodaje.
Jak podkreśla bp Muskus, Niedziela św. Franciszka przypomina o tym, co Biedaczyna głosił całym swoim życiem - że „wszyscy jesteśmy braćmi i siostrami, że jesteśmy powiązani i odpowiedzialni za siebie nawzajem, że nasza siostra ziemia zasługuje na uwagę, czułość i pokorę, bo - tak jak my - została zrodzona przez Stwórcę z miłości”.
„Takie jest sedno chrześcijańskiej ekologii, która staje się jednym z najważniejszych zadań. Od tego, czy solidarnie się nim przejmiemy, naprawdę zależą losy ludzi, którzy przyjdą po nas, i świata, w którym dziś żyjemy” - przekonuje.
Z okazji Niedzieli św. Franciszka wspólnoty parafialne zaproszone są do włączenia się w modlitwę w intencji troski o świat i jego mieszkańców. Inicjator wydarzenia, Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska, zaprasza parafie do zorganizowania Podzielników, czyli specjalnej przestrzeni wzajemnego dzielenia się czasem, obecnością i wymiany konkretnych rzeczy, takich jak nadal ładne ubrania, sprawne przedmioty, niezniszczone książki.
W tym roku Niedziela św. Franciszka została objęta patronatem Konferencji Episkopatu Polski.
W wywiadzie dla Fox News ocenił, że porozumienie z Rosją na temat wojny "wyłania się".
UNICEF: przemoc wobec nieletnich przybiera często drastyczną postać.
Unijni przywódcy planują w lipcu szczyt z przywódcą Chin Xi Jinpingiem w Pekinie
Białoruski funkcjonariusz w mundurze uczestniczył w probie forsowania polskiej granicy.
Zdaniem lidera Konfederacji sprawą powinna zająć się też Państwowa Komisja Wyborcza.
Pomijając polityczny wymiar tego wydarzenia, który Polacy różnie mogą oceniać... To trzeba zobaczyć.
Zaatakowali samo centrum miasta, zabijając 34 i raniąc 117 osób