Do zamieszek i starć z siłami porządkowymi doszło w niedzielę po południu i wieczorem w stolicy Belgii, Brukseli, oraz trzech miastach Holandii po meczu Maroko-Belgia na mistrzostwach świata w Katarze. Młodzież, głównie marokańskiego pochodzenia, niszczyła sklepy i samochody, atakowała także policjantów, którzy użyli armatek wodnych i gazu łzawiącego.
Do stać doszło m.in. w Brukseli, przede wszystkim w dzielnicy Molenbeek, mieszka duża społeczność marokańska.
Jeszcze podczas meczu kibice marokańskiej drużyny wybijali witryny sklepowe i rzucali petardami w samochody lub je podpalali, a później zaatakowali także policjantów.
Jak powiedziała rzeczniczka stołecznej policji, niektórzy z kibiców byli uzbrojeni w pałki. "Jedna z odpalonych przez nich petard raniła w twarz dziennikarza" - poinformowała rzeczniczka.
Policja zablokowała okoliczne ulice i zamknęła stacje metra, aby uniemożliwić rozszerzanie się zamieszek. Poprosiła także mieszkańców o unikanie centrum miasta, aby umożliwić służbom wykonywanie swojej pracy.
Siły porządkowe użyły przeciwko agresywnym kibicom armatek wodnych i gazu łzawiącego, zatrzymano kilkanaście osób. Spokój udało się przywrócić dopiero wieczorem, około godz. 19.
Wieczorem zamieszki wybuchły z kolei w trzech holenderskich miastach. W Rotterdamie około 500 kibiców, głównie pochodzenia marokańskiego, zaatakowało policjantów petardami i butelkami. Podczas starć rannych zostało dwóch policjantów. Zatrzymano tam kilka osób. Kilkanaście kolejnych policja zatrzymała w Amsterdamie i Hadze, gdzie również doszło do zamieszek z udziałem kibiców marokańskiej drużyny.
Porządek na ulicach trzech holenderskich miast udało się przywrócić policji dopiero w późnych godzinach wieczornych.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.