Według długoletniego rzecznika prasowego Stolicy Apostolskiej i dyrektora mediów watykańskich, o. Federica Lombardiego, decyzja o rezygnacji z pełnienia urzędu następcy Apostoła Piotra była podjęta przez Benedykta XVI z pełną jasnością i przekonaniem w obliczu Boga. Papież w sposób rozsądny i pokorny wziął pod uwagę swoje ograniczenia związane z siłami fizycznymi. Widać tutaj także świadomość wielkiej odpowiedzialności, jaką nakłada pełniony urząd dla dobra Kościoła.
Jezuita uważa, że trwałym dziedzictwem pontyfikatu Benedykta XVI pozostanie dialog wiary z rozumem dla zrozumienia obecności Boga w osobie Jezusa Chrystusa w naszych czasach.
Żegnamy Benedykta XVI - teksty, analizy, zdjęcia
O. Lombardi: Benedykt XVI ukazywał naszym czasom Boga
„Papież Benedykt XVI bez wątpienia zostanie zapamiętany jako papież teolog, papież nauczania, nauczania bardzo bogatego, jasnego i głębokiego. Przypomnę, że on sam mówił: «jeśli mam siłę pozytywnego prezentowania wiary w relacji do kultury współczesnego świata, to jest właśnie to, co powinienem starać się robić najbardziej». Uważam, iż to stanowiło samo centrum jego posługi: starać się ponownie ukazać Boga w horyzoncie naszego czasu – podkreślił o. Lombardi. – Chodzi oczywiście o Boga Jezusa Chrystusa, tak jak przedstawił to w swoim wspaniałym dziele o Jezusie Chrystusie, gdzie przekazał nam całą swoją miłość do osoby naszego Pana. Uczynił to z wielką znajomością współczesnej kultury i wyczuciem dla ducha czasów, w których żyjemy.“
Przeczytaj też: Szybka beatyfikacja możliwa również w przypadku Benedykta XVI?
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.