Ponad 10 tys. młodych z całego świata zgłosiło się jako wolontariusze na ŚDM w Lizbonie, z tego z Polski 300 osób przez Krajowe Biuro Organizacyjne ŚDM. Są też grupy wolontariuszy, którzy organizują się np. przez harcerzy - powiedziała PAP Viktoria Samp odpowiedzialna na wolontariat w KBO ŚDM.
Zaznaczyła, że "rekrutacja w Polsce potrwa tak długo, jak długo będzie można się zapisać przez system lizboński, a tam rekrutacja będzie otwarta przynajmniej do maja".
Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Lizbonie w dniach od 1 do 6 sierpnia br. pod hasłem "Maryja wstała i poszła z pośpiechem". Centralne wydarzenia ŚDM, czyli spotkania z papieżem Franciszkiem, poprzedzą dni w diecezjach.
Według polskich szacunków w wydarzeniu weźmie udział ok. 15 tys. młodych z Polski. Do tej pory w systemie krajowym zgłoszonych jest już ok. 300 grup z całego kraju, co daje liczbę ponad 10 tys. pielgrzymów.
Cały czas trwa nabór wolontariuszy na ŚDM. Jest wolontariat długoterminowy (long-term volunteers), średnioterminowy (medium-term volunteers) i krótkoterminowy (short-term volunteers).
Na wolontariat długoterminowy wybrano już 20 osób z całego świata, które podjęły pracę w Komitecie Lizbońskim od września 2022 r. do końca trwania ŚDM w Lizbonie. Zostali oni posłani przez KBO ŚDM, po uprzedniej rekrutacji. Z Polski wydelegowano dwie osoby: Zuzannę Wichowską z Zalesia Górnego i Bartosza Placaka z Krakowa.
Wolontariat średnioterminowy rozpocznie się w marca 2023. Z Polski mogło wziąć w nim udział do 20 osób. "Wolontariusze zostaną zakwaterowani w rodzinach, będą mieli zapewnione wyżywienie oraz transport środkami komunikacji miejskiej i kieszonkowe" - powiedział ks. Koprianiuk.
"Cały czas trwa jeszcze nabór na wolontariat krótkoterminowy, który rozpocznie się 23 lipca i potrwa do 7 sierpnia 2023" - powiedziała PAP Viktoria Samp z KBO ŚDM. Wyjaśniła, że mogą zgłaszać się osoby w wieku 18-35 lat. "Kandydat musi mieć certyfikat, wydany przez KBO ŚDM według specjalnego wzoru z użyciem kodu nadanego dla Episkopatu Polski. Mile widziana jest także znajomość języka angielskiego" - powiedziała Viktoria Samp. Wyjaśniał, że do wyboru jest wiele możliwości: od obsługi punktów informacyjnych poprzez "opiekę nad miejscem", wydawanie posiłków czy tłumaczenie z jednego języka na drugi.
Transport lotniczy wolontariusze organizują sobie we własnym zakresie. "Po spotkaniu rekrutacyjnym osoby zakwalifikowane do wolontariatu otrzymają certyfikat, rejestrują się w systemie i po maksymalnie miesiącu otrzymują ostateczną decyzję z Komitetu w Lizbonie. Wtedy mogą zakupić bilety" - dodała Samp.
Zaznaczyła, że "obok pakietu wolontariusza, osoby takie otrzymają również po preferencyjnych cenach pakiet polski oraz pełne ubezpieczenie na czas pobytu w Lizbonie".
W skład pakietu polskiego wchodzą koszulka i kapelusz w barwach polskich, flaga, okulary przeciwsłoneczne, apteczka, subskrypcja Biblii Audio do końca roku, modlitewnik pielgrzyma, publikacja o Polsce oraz ubezpieczenie.
Obok pakietów polskich są także pakiety lizbońskie, w kilku wersjach - w zależności od potrzeb. Pakiet V1 obejmuje zakwaterowanie, wyżywienie, transport, ubezpieczenie i zestaw wolontariusza; pakiet V2 zawiera wyżywienie, transport, ubezpieczenie i zestaw wolontariusza; pakiet V3 składa się z transportu, ubezpieczenia i zestawu wolontariusza, zaś pakiet V4 obejmuje wyżywienie od 31 lipca do 7 sierpnia, transport, ubezpieczenie i zestaw wolontariusza
Zakwaterowanie oznacza, że zostanie zapewniona wspólna przestrzeń w szkołach, pawilonach, salach gimnastycznych oraz zaplecze sanitarne od 22 lipca do 7 sierpnia.
Śniadanie dla tych, którzy zdecydowali się na pakiet obejmujący zakwaterowanie, będzie rozdawane w tych miejscach każdego dnia tygodnia od 23 lipca do 7 sierpnia.
Viktoria Samp poinformowała, że do tej pory na wolontariat w czasie ŚDM zgłosiło się 10 tys. osób z całego świata, a potrzebnych jest 20 tys. młodych. "Z Polski zgłosiło się ponad 300 osób. Rozmowy rekrutacyjne odbyły się w Warszawie, we Wrocławiu, Gdańsku, na Jasnej Górze i w Krakowie" - przekazała Samp. Wspomniała, że planowane są także rozmowy online z osobami.
Większość pielgrzymów z Polski przyjmą diecezje na północy Portugalii, w tym m.in. Lamego, Braganca, Viana do Castelo, Vila Real czy Braga, a poszczególne grupy mogą sobie wybrać diecezję, do której pojadą.
"Przez cały tydzień w Lizbonie młodzi uczestniczyć będą w katechezach i konferencjach. Katechezy w języku polskim zostały zaplanowane na środę, czwartek i piątek" - powiedział ks. Koprianiuk.
Pomysłodawcą Światowych Dni Młodzieży był papież Jan Paweł II. Pierwsze międzynarodowe spotkanie młodych odbyło się w dniach 29-31 marca 1985 r. w Rzymie pod hasłem: "Abyście umieli zdać sprawę z nadziei, która jest w was". Następne, już pod nazwą ŚDM, odbyły się na szczeblu diecezji i parafii 23 marca 1986 r. Od tego czasu, co dwa lub trzy lata, młodzi z całego świata spotykają się z Ojcem Świętym w wybranym miejscu, a co roku, wcześniej w Niedzielę Palmową, a teraz w niedzielę Chrystusa Króla, ze swoim biskupem na obchodach diecezjalnych.
Zgodnie z prośbą Komitetu Organizacyjnego w Lizbonie, dniem szczególnej modlitwy za dzieło ŚDM jest każdy 23 dzień miesiąca.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.