Witold Pilecki był nie tylko jednym z najodważniejszych ludzi ruchu oporu w II wojnie światowej, ale również poetą. 1 marca ukaże się niezwykła płyta, której pomysł narodził się w Kołobrzegu.
Katolicka Inicjatywa Kulturalna od dekady zabiega o propagowanie pamięci o rotmistrzu Witoldzie Pileckim, organizując w Kołobrzegu konkursy wiedzy, koncerty, wykłady poświęcone bohaterowi. Wydaną przez siebie płytą „Kwiat biały olbrzyma. Witold Pilecki. Wiersze i piosenki” odsłania mniej znaną stronę życiorysu rotmistrza. Wydawnictwo będzie miało swoją premierę w Narodowym Dniu Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.
- Piosenki z programu „Kwiat biały olbrzyma. Witold Pilecki. Wiersze i piosenki” są niewątpliwie piękną okazją do posłuchania o czym pisał, co chciał po sobie zostawić i nam opowiedzieć rotmistrz Witold Pilecki - przyznaje Jacek Pechman z KIK, pomysłodawca przedsięwzięcia i producent płyty.
Na krążku znalazło się dziewięć piosenek. Komponowała i wyśpiewała je Katarzyna Mielnik.
- Proces tworzenia melodii do poezji Witolda Pileckiego nazwałabym chyba najtrafniej spotkaniem w drodze. Spotkaniem z pięknem, dobrem, miłością, czułością, tęsknotą i nadzieją, które odnajdywałam w niezwykle wrażliwych i jednocześnie naprawdę intymnych wierszach. Teksty te zaczęły mi towarzyszyć w życiu codziennym. Poruszały mnie i przez to zmuszały do refleksji i ważnych zmian w moim życiu - mówi młoda artystka.
W tej poezji są sielankowe obrazy uchwyconych w pamięci kadrów z modrzewiowego dworu w rodzinnych Skurczach, pełne czułości wojenne listy do dzieci, jak pisany w mokotowskim więzieniu poemat do oprawcy.
- Dobrze, że Kasia Mielnik skomponowała szczerą i spontaniczną muzykę do tych osobistych słów Pileckiego. Tak jak i jemu, udało się Kasi opowiedzieć swój świat prosto od serca i bez zbędnych napuszeń, czy pomnikowych brązów. Dlatego też aranżacja takich utworów była dla mnie czystą przyjemnością okraszoną wzruszeniem i poczuciem dobrze wydatkowanej energii. Po wysłuchaniu każdego z tych obrazów muzyczno-poetyckich zostaje w nas coś dobrego, co pewnie zawsze w nas było, ale musimy sobie ciągle o tym przypominać: wrażliwość - dodaje muzyk Hadrian Filip Tabęcki, który zaaranżował utwory i razem z zespołem wziął udział w nagraniu płyty.
Gościnnie w projekcie wzięli udział muzycy Orkiestry Filharmonii Podkarpackiej z Rzeszowa, a także znakomici aktorzy: Andrzej Mastalerz i Przemysław Tejkowski.
Płyta została zadedykowana dzieciom rotmistrza: Zofii i Andrzejowi. Ukaże się 1 marca 2023 r. w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tego samego dnia odbędzie się też koncert premierowy w studio koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie o godz. 20.30.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.