Sąd Najwyższy Panamy odrzucił uznanie małżeństw osób tej samej płci, stwierdzając, że "nie mieści się to w kategorii praw człowieka ani praw podstawowych". Orzeczenie trybunału zostało ogłoszone w środę.
"Prawo do takiego małżeństwa jest niczym innym jak dążeniem, które, choć uzasadnione dla zainteresowanych grup, nie mieści się w kategorii praw człowieka ani praw podstawowych" - orzekł panamski Sąd Najwyższy.
Przeczytaj: TK umarza postępowania w sprawach par jednopłciowych
Od 2016 roku Sąd Najwyższy Panamy zajmował się kilkoma odwołaniami par homoseksualnych od kodeksu rodzinnego, który uznaje jedynie małżeństwo mężczyzny i kobiety. Wnioskujące pary, ubiegając się o uznanie ich związku zawartego w innych krajach, powoływały się na niekonstytucyjność tych przepisów.
Przeczytaj: Randki w małżeństwie to konieczność! Oto parę zasad, które je ułatwią
Sędziowie orzekli, że normy określone przez kodeks rodzinny, zastrzegające małżeństwo dla związku mężczyzny i kobiety, "są obiektywne i racjonalnie usprawiedliwione ogólnym interesem, jakim jest przyznanie pierwszeństwa tym związkom, które mogą zakładać rodziny, chronić gatunek ludzki, a więc i społeczeństwo".
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.