Grupa niezależnych ekspertów ONZ ogłosiła w czwartek raport, w którym oskarża prezydenta tego kraju Daniela Ortegę oraz jego małżonkę wiceprezydent Rosario Murillo o "zbrodnie przeciwko ludzkości", w tym o egzekucje bez sądu i tortury wobec przeciwników politycznych.
Autorzy raportu wymieniają wśród metod działania reżimu Ortegi, stosowanych w celu zastraszenia i wyeliminowania polityków opozycji, m.in długotrwałe przetrzymywanie w więzieniach bez wyroku sądowego, pozbawianie obywatelstwa i bezprawne wydalanie z obywateli z ich ojczyzny.
Raport apeluje do wspólnoty międzynarodowej o podjęcie działań prawnych wobec odpowiedzialnych za łamanie praw obywateli Nikaragui i wskazuje na konieczność zaostrzenia sankcji wobec reżimu małżeństwa Ortegów, jednego z najbardziej uzależnionych w Ameryce Łacińskiej od gospodarczego i militarnego wsparcia Moskwy.
Przeczytaj: ONZ alarmuje: trudna sytuacja ludności cywilnej w Bachmucie
"Oprawcy nie cofają się przed stosowaniem tortur wobec przedstawicieli opozycji, pozbawiania ich obywatelstwa i prawa pobytu we własnym kraju, a wszystko to w celu sterroryzowania wszystkich czynnych przeciwników nikaraguańskiej dyktatury" - stwierdził jeden z autorów raportu Jan Simon wzywając wspólnotę międzynarodową do zaostrzania sankcji wobec nikaraguańskiego reżimu.
Policja i "prorządowe grupy zbrojne" od czasu masowych protestów ulicznych przeciwko dyktaturze Ortegi w 2018 roku dopuszczają się egzekucji bez sądu wobec Nikaraguańczyków, którzy odważyli się demonstrować publicznie przeciwko metodom rządzenia małżeństwa Ortega-Murillo - oświadczył Jan Simon.
Przeczytaj: Ukraina: Rosjanie zaatakowali dronami ludzi czekających po pomoc humanitarną
"W więzieniach zaś - jak dodaje ONZ-owski ekspert - zwykłą rzeczą są w trakcie przesłuchań tortury i przemoc seksualna wobec przeciwników politycznych rządu" .
W środę nikaraguańska opozycja obchodziła Krajowe Święto Dziennikarza. Ten zawód należy tam do najbardziej ryzykownych; w ciągu pięciu lat ponad dwustu jego przedstawicieli musiało uciekać z kraju lub zostało z Nikaragui wydalonych, a 23 opozycyjnych dziennikarzy reżim Daniela Ortegi pozbawił obywatelstwa na podstawie oskarżenia o "zdradę ojczyzny".
Niezależna grupa ekspertów została powołana przez Radę Praw Człowieka ONZ w celu zbadania przypadków łamania praw człowieka w Nikaragui od czasu wielkich demonstracji antyrządowych z kwietnia 2018 roku podczas których zginęło od kul policji i wojska 355 ich uczestników.
Inwazję Rosji na Ukrainę relacjonujemy na bieżąco: RELACJA
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.