Tegorocznym laureatem Nagrody im. bp. Jana Chrapka „Ślad” został Tomasz Królak, zastępca redaktora naczelnego i szef działu krajowego Katolickiej Agencji Informacyjnej. Laureatem Diamentowego „Śladu” - za całokształt pracy dziennikarskiej - został wieloletni redaktor naczelny „Tygodnika Powszechnego" ks. Adam Boniecki.
Uroczystość wręczenia statuetek odbyła się 17 marca w Domu Arcybiskupów Warszawskich.
„Ślad” jest nagrodą dziennikarzy dla dziennikarzy i innych ludzi mediów, którzy przyczyniają się do budowania kultury prawdy, porozumienia i dialogu. Ma upamiętniać postawę zmarłego w 2001 roku bp. Jana Chrapka, którego dewizą były słowa: „Idź przez życie tak, aby ślady twoich stóp przetrwały Cię!”.
Nagrodę przyznaje od 2002 r. Kapituła tworzona przez grono współpracujących z bp. Chrapkiem wybitnych dziennikarzy i ludzi mediów. Każdego roku gremium to wzbogacane jest przez kolejnych głównych laureatów Nagrody. Pierwsza edycja „Śladu” miała miejsce w styczniu 2002 r.
Laureatami dotychczasowych edycji Nagrody „Ślad” byli kolejno: Ewa Czaczkowska, Grzegorz Polak, Stefan Wilkanowicz, ks. Jerzy Szymik, Marek Zając, Szymon Hołownia, ks. Marek Gancarczyk, ks. Kazimierz Sowa i Anna Gruszecka.
Tomasz Królak, dziennikarz i publicysta, był m.in. autorem telewizyjnego magazynu informacyjnego „Czasy” (TVP1, 1996-2002) oraz współautorem dziesięcioodcinkowego serialu dokumentalnego „Świat Jana Pawła II” (TVP1, 1999-2002) realizowanego dla TVP1 w 13 krajach Europy, Afryki i Ameryki Południowej. Współpracował z kanałem religia.tv przy realizacji kilku cyklicznych programów (m.in. „Archiwum X Kościoła”).
Jest autorem lub współautorem książek: „Kontemplacja i zdradzony świat. Rozmowy z prof. Stefanem Swieżawskim” (1999, Nagroda im. Bolesława Prusa), „Pontyfikat dla świata” (2003), „Ślady. Świat o Janie Pawle II” (2003), „1001 rzeczy, które warto wiedzieć o Janie Pawle II” (2010), „Drogi do Boga. Żydzi, chrześcijanie i muzułmanie o sobie” (2011). W 2003 r. był już nominowany do Nagrody Dziennikarskiej im. bp. Jana Chrapka – „Ślad”.
Ks. Adam Boniecki, od 1964 r. związany z „Tygodnikiem Powszechnym”, w 1999 r., po śmierci Jerzego Turowicza został redaktorem naczelnym tygodnika. Z funkcji tej odejdzie z końcem marca br.
Święcenia kapłańskie przyjął 11 czerwca 1960 r. we Włocławku. Jest członkiem Zgromadzenia Księży Marianów, w latach 1993–2000 był jego przełożonym generalnym.
W 1979 r. Jan Paweł II – z którym ks. Boniecki znał się jeszcze z czasów, gdy obaj mieszkali w Krakowie – powierzył mu zorganizowanie w Rzymie polskiego wydania „L’Osservatore Romano”, którym kierował do 1991 r.
Ks. Boniecki opublikował kilkaset artykułów i kilka książek m.in. „Kalendarium życia Karola Wojtyły”, „Vademecum Generała, czyli czego nie robić i co robić, kiedy władza wpadnie ci w ręce”, „Zrozumieć papieża”, „Rozmowy o encyklikach” (z Katarzyną Kolendą-Zaleską). Powstał też o nim film dokumentalny w reżyserii Agnieszki Arnold pt. „Dzięki Bogu za Bonieckiego”.
Jest także laureatem wielu nagród dziennikarskich, m.in. Nagrody im. Dariusza Fiskusa za 2008 rok dla „twórcy mediów”. Kapituła tej nagrody doceniła go głównie za reformy „Tygodnika Powszechnego”.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.