Prawosławny patriarcha Bartłomiej przesyłając serdeczne życzenia z okazji 10-lecia pontyfikatu, przypomniał o szczególnej więzi, która łączy Go z Franciszkiem. Co ciekawe, patriarcha Konstantynopola użył łacińskiej formuły: „Ad multos annos”, która ma bogatą tradycję w Kościele: używano jej m.in. przy przyjęciu święceń biskupich.
Franciszek i Bartłomiej wspólnie apelowali m.in. o pokój na Ukrainie, a także o solidarność z migrantami. Obaj przywódcy mieli też okazję odwiedzić się wzajemnie.
Przeczytaj: Papież Franciszek o zarzutach wobec Jana Pawła II
Przeczytaj też: Kard. Braz de Aviz: życie zakonne dla Papieża oznacza świadectwo wiary
Bartłomiej: z radością czekam , aby dzielić kolejne etapy twojej błogosławionej podróży
„W ciągu tych dziesięciu lat nasza przyjaźń i współpraca, zwłaszcza w posłudze niesienia pociechy i pokoju całemu ludowi Bożemu oraz w promowaniu opieki i uzdrawiania całego Bożego Stworzenia, zbliżyły nas do siebie we wspólnym przekonaniu i zobowiązaniu do dostrzegania oblicza i przyjmowania obecności naszego Pana Jezusa Chrystusa w najmniejszych z naszych cierpiących braci i sióstr. Drogi Bracie Franciszku, doceniamy priorytety Twojego przywództwa, pochwalamy roztropność Twoich działań i podziwiamy postępy Twojego pontyfikatu. Osobiście z radością czekam, by dzielić kolejne etapy Twojej błogosławionej podróży, w czasie gdy zbliżamy się do historycznego upamiętnienia i nadzwyczajnych obchodów Pierwszego Ekumenicznego Soboru Nicejskiego, na którym sformułowano główne artykuły naszego chrześcijańskiego Credo. Ad multos annos, mój drogi przyjacielu! Chrónia pollá!“
Czytaj również: Papież wspomina w Radiu Watykańskim swój wybór: jakby to było wczoraj
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.
"Musimy odpowiednio zwiększyć liczbę personelu w brygadach zmechanizowanych".
Podczas godzinnego przemówienia Trump w większości ponowił swoje wyborcze obietnice.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.