Biskupi o odnowie Kościoła

Niemieccy biskupi zaapelowali o „mniejszą nerwowość i większe skupienie się na najważniejszych sprawach dotyczących wiary” w debacie wokół reform w Kościele. Na zakończenie obrad wiosennej sesji plenarnej w Paderborn w liście pasterskim do wiernych krytykują oni dotychczasowy przebieg debaty i zarazem zachęcają do głębszej refleksji, a nawet nawrócenia.

Postawa pokutna towarzyszyła niemieckim biskupom już od pierwszego dnia sesji plenarnej, który rozpoczęli od symbolicznego „mea culpa” i wezwania do odnowy. W ten sposób chcieli oni prosić Boga o przebaczenie za wszystkie ujawnione i nieujawnione przypadki molestowania nieletnich. Pod koniec sesji biskupi zaprosili wiernych do zakrojonego na pięć lat „procesu dialogu”. Każde z pięciu lat poświęcone będzie innej tematyce. W tym roku chodzi o status quo: „Wierzyć dzisiaj. W jakim miejscu się znajdujemy?”. Za rok Kościół w Niemczech zastanowi się nad diakonią i odpowiedzialnością w wolnym społeczeństwie. Następnie w centrum uwagi będą kolejno: liturgia i „Oddawanie czci Bogu dzisiaj”, martyria czyli świadectwo wiary we współczesnym świecie, a w 2015 r. episkopat podejmie próbę podsumowania tego „procesu dialogu”.

Jak zaznaczył przewodniczący episkopatu abp Robert Zollitsch, „należy oczekiwać reformy, ale nie rewolucji”. W liście pasterskim biskupi podkreślili, odpowiadając pośrednio na żądania wyrażone ostatnio w tzw. „memorandum teologów”, że Kościół katolicki w Niemczech nie pójdzie odrębną drogą i nie zburzy jedności Kościoła powszechnego. Przestrzegli oni jednocześnie przed stawianiem nierealnych żądań w dialogu. Podczas tegorocznej wiosennej sesji plenarnej niemieccy biskupi wielokrotnie zaznaczali, że reformy kościelne w Niemczech muszą się zaczynać od głębokiej duchowej odnowy i pytania o Boga, a nie mogą być wyłącznie reorganizacją instytucji. Zaproponowany przez episkopat „proces dialogu” został krytycznie przyjęty przez niemieckie media.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
3°C Piątek
rano
8°C Piątek
dzień
9°C Piątek
wieczór
6°C Sobota
noc
wiecej »