Sąd Konstytucyjny Białorusi zacznie w czwartek rozpatrywanie wniosku parlamentu, który zwrócił się o opinię w sprawie zgodności polskiej ustawy O Karcie Polaka z prawem międzynarodowym - powiedział w środę PAP szef służby prasowej sądu Wasil Sielediewski.
"Sąd w czwartek planuje rozpatrzenie tej kwestii" - poinformował Sielediewski. Sąd nie określił jeszcze godziny posiedzenia.
23 lutego Izba Reprezentantów, niższa izba białoruskiego parlamentu, zwróciła się do Sądu Konstytucyjnego, aby ocenił zgodność polskiej ustawy "z ogólnie uznanymi zasadami i normami prawa międzynarodowego". Takie kompetencje, w odniesieniu do dokumentów przyjmowanych przez inne państwa lub organizacje międzynarodowe i dotyczących interesów Białorusi, daje sądowi dekret prezydencki z 2008 roku.
Białoruscy deputowani uważają, że polska ustawa jest niezgodna z "wieloma dokumentami międzynarodowymi", w tym z Paryską Kartą Nowej Europy, Dokumentem Spotkania Kopenhaskiego Konferencji w sprawie Ludzkiego Wymiaru KBWE oraz z traktatem o dobrym sąsiedztwie i współpracy, podpisanym przez Polskę i Białoruś w 1992 roku.
Inicjatywa deputowanych zbiegła się z krytyką Karty Polaka w oficjalnych mediach białoruskich.
Stowarzyszenia rodzinne we Francji nie zgadzają się na nowy program edukacji seksualnej.
Sieci trzech krajów pracują obecnie w tzw. trybie izolowanej wyspy.
Uruchomiono tam specjalny numer. Asystenci odpowiadają w ciągu 48 godzin.
Potępił prawo pozwalające na konfiskatę ziemi białych farmerów w RPA.
Zrewanżował się w ten sposób za podobną decyzję Bidena wobec niego w 2021 roku.
W tej chwili weszliśmy w okolice deficytu w rachunku bieżącym.
Do końca roku oczekuje się w Rzymie ponad 30 mln turystów i pielgrzymów.